Nová Kachovka: Voda s sebou bere celé domy, všechna zvířata v místní zoo se utopila

Zničení přehrady a vodní elektrárny Nová Kachovka v Chersonské oblasti si vybírá svou daň. Vysoce postavení ukrajinští představitelé Rusy obvinili z ekocidy – neboli cílené likvidaci životního prostředí. V Nové Kachovce voda zahubila všechna zvířata v místní zoologické zahradě. 

Voda už dorazila do Chersonu. Anton Gerashchenko prostřednictvím twitteru sdílel video, na němž si po ulici vykračuje bobr. „V Chersonu byli spatřeni bobři. Bobrů je v této oblasti hodně, jejich biotop byl zničen. Zvířata jsou také oběťmi ekologické katastrofy, kterou Rusko způsobilo vyhozením vodní elektrárny Kachovka do povětří,“ poznamenal.

Britská rozvědka na Telegramu zveřejnila video z okolí vesnice Dnipryany v Chersonské oblasti. Ta se nachází ani ne deset kilometrů od přehradní hráze. Na videu lze vidět zaplavenou krajinu.

Mezitím byli během evakuace zraněni střepinami dva policisté v Chersonu. „Byla vyhlášena evakuace, lidé jsou vyváděni. A Rusové je kryjí dělostřelectvem. Rusko je teroristická země. O tom není pochyb!“ napsalo ukrajinské ministerstvo vnitra. Ještě předtím zveřejnilo přesné pokyny pro obyvatele Chersonské oblasti žijící podél řek Dněpr a Kosova, na jaká vyvýšená místa mají odejít, aby byli v bezpečí před rostoucí vodní hladinou.

Podle informací resortu se na likvidaci následků výbuchu vodní elektrárny podílí celkem 718 policistů, kteří pomáhají s evakuací. „Policisté nadále pomáhají při přesídlování občanů z nebezpečných míst, chrání evakuační trasy a zajišťují pořádek v přeplněných místech, kde jsou evakuovaní ubytovaní,“ popsalo ukrajinské vnitro na Telegramu. Navíc byla připravena rezerva policistů.

Z Kyjeva úřady vyslaly speciální operační jednotku vybavenou terénními vozidly, čluny, bagry, plovoucími transportéry, generátory, mobilními čističkami a vozidly pro zásobování pitnou vodou.

Ekocida v plném proudu

Jeden z nejvyšších představitelů Ukrajiny, vedoucí Zelenského prezidentské kanceláře Andrij Jermak, označil zničení přehrady Nová Kachovka za „ekocidu“. „Rusové budou zodpovědní za možné odebrání pitné vody pro lidi na jihu Chersonské oblasti a na Krymu, možné zničení některých osad a biosféry. Je to ekocida. Bezpečnost lidí je dnes prioritou. Musíme zajistit, aby byl nepřítel potrestán na mezinárodní úrovni,“ varoval.

V poledne ukrajinský resort obrany na twitteru zveřejnil fotografii s popiskem: „Takto vypadá ekocida od Ruska.“ Na snímku je vidět zatopená silnice. Jedinou památkou na ni jsou momentálně dvě stromořadí, které kolem ní vedou.

Server FLASH na téže sociální síti sdílel video, kde ukrajinský policista zachraňuje psa. Ten byl zaklíněn v zaplavené oblasti.

Dále bezpečnostní expertka sdílela video labutí plovoucích přímo před radnicí města Nova Kachovka, kterou okupují ruští agresoři.

Další snímek od účtu Slava Ukraini ukazuje celý dům, který rozsáhlá povodeň stáhla s sebou po proudu.

„V Nové Kachovce byla kvůli explozi vodní elektrárny zaplavena zoo. Všechna zvířata jsou mrtvá,“ informoval na twitteru ukrajinský poslanec Oleksij Goncharenko. K vyjádření zveřejnil video, kde neidentifikovaná žena úzkostně pláče uprostřed zatopené zoologické zahrady. Zoo se nachází přímo u břehu Dněpru.

Zoo před více než deseti lety popisoval autor Roman Hynek na blogu Worldwide Zoo. „Zoo tu stojí již od roku 1994 a návštěvníka musí nutně zaujmout již přívětivý dřevěný vchod, který je dokonalým úvodem do pohádky. Za vchodem následuje šestiboká voliéra a pozvolné schody dolů. Na jejich konci je vpravo populární kavárna a vlevo velmi zdařilý výběh nutrií, na který navazují voliéry vodních ptáků a želv, jimiž protéká potok. Za těmito voliérami je rybníček s labutěmi. Zpět u kavárny je několik menších voliér s menšími exoty a papoušky,“ vylíčil zoo, z níž dnes zbyl jen rybník plný uhynulých zvířat.

Sérii videí zveřejnil i běloruský disident v ČR Andrej Poleščuk. Jedna z fotografií zachycuje zcela zatopené centrum města Nová Kachovka.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy