Nový finský prezident Stubb je připraven na těžká rozhodnutí v nové éře světa

Nový finský prezident Alexander Stubb v pátek prohlásil, že na pozadí napětí s Ruskem je připraven přijmout "těžká rozhodnutí" na ochranu bezpečnosti země po vstupu do Severoatlantické aliance (NATO).

Jak uvedla agentura AFP, konzervativní bývalý premiér v projevu k parlamentu při své přísaze po únorovém volebním vítězství varoval, že ruská invaze na Ukrajinu znamenala nebezpečnou novou éru rozdělení.

„Hlavním úkolem prezidenta republiky je za všech okolností zajistit, aby byl ve Finsku zachován mír. Slibuji, že to budu dělat, ale pokud půjde do tuhého, jsem připraven přijmout i těžká rozhodnutí k zajištění bezpečnosti naší země,“ sdělil.

Stubb v únoru ve druhém kole voleb těsně vyhrál nad kandidátem Zelené ligy Pekkou Haavistem. Jako nová hlava státu bude během šestiletého funkčního období zodpovědný za zahraniční politiku ve spolupráci s vládou. Nový význam to nabylo po únoru 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Zároveň se zvýšilo napětí podél rusko-finské hranice, které měří 1340 kilometrů.

V dubnu 2023 se Finsko připojilo k NATO jako reakci na útok Ruska na Ukrajinu. Finsko také  obvinilo Rusko z organizování přílivu migrantů přes svou východní hranici v srpnu téhož roku. Finský prezident Stubb, zastánce uzavření hranice, označil ruský útok na Ukrajinu za konec éry po studené válce.

Ve svém projevu o investituře zdůraznil, že věci, které měly spojit, nyní narušují, ale také ocenil posílenou spolupráci v Evropě. Jeho předchůdce prezident Niinisto byl podle pověsti jedním z nejčastěji setkávajících se evropských vůdců s ruským prezidentem Putinem.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Alexander Stubb Finsko

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy