Nový finský prezident Alexander Stubb v pátek prohlásil, že na pozadí napětí s Ruskem je připraven přijmout "těžká rozhodnutí" na ochranu bezpečnosti země po vstupu do Severoatlantické aliance (NATO).
Jak uvedla agentura AFP, konzervativní bývalý premiér v projevu k parlamentu při své přísaze po únorovém volebním vítězství varoval, že ruská invaze na Ukrajinu znamenala nebezpečnou novou éru rozdělení.
„Hlavním úkolem prezidenta republiky je za všech okolností zajistit, aby byl ve Finsku zachován mír. Slibuji, že to budu dělat, ale pokud půjde do tuhého, jsem připraven přijmout i těžká rozhodnutí k zajištění bezpečnosti naší země,“ sdělil.
Stubb v únoru ve druhém kole voleb těsně vyhrál nad kandidátem Zelené ligy Pekkou Haavistem. Jako nová hlava státu bude během šestiletého funkčního období zodpovědný za zahraniční politiku ve spolupráci s vládou. Nový význam to nabylo po únoru 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Zároveň se zvýšilo napětí podél rusko-finské hranice, které měří 1340 kilometrů.
V dubnu 2023 se Finsko připojilo k NATO jako reakci na útok Ruska na Ukrajinu. Finsko také obvinilo Rusko z organizování přílivu migrantů přes svou východní hranici v srpnu téhož roku. Finský prezident Stubb, zastánce uzavření hranice, označil ruský útok na Ukrajinu za konec éry po studené válce.
Ve svém projevu o investituře zdůraznil, že věci, které měly spojit, nyní narušují, ale také ocenil posílenou spolupráci v Evropě. Jeho předchůdce prezident Niinisto byl podle pověsti jedním z nejčastěji setkávajících se evropských vůdců s ruským prezidentem Putinem.
Související
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
válka na Ukrajině , Alexander Stubb , Finsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
před 2 hodinami
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
před 3 hodinami
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
před 4 hodinami
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
před 5 hodinami
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
před 5 hodinami
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
před 6 hodinami
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
před 6 hodinami
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
před 7 hodinami
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
před 8 hodinami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 8 hodinami
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 9 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 10 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 11 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
Velmi silné bouřky řádí během středečního podvečera na východě republiky. Podle meteorologů spadly na některých místech desítky milimetrů srážek za necelou hodinu. V oblasti tak stoupají i hladiny vodních toků.
Zdroj: Jan Hrabě