Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Francii, že údajně navrhovala jednat o situaci na Ukrajině bez zapojení Kyjeva. Uvedl to server Politico.
Lavrovova slova vyvolala ostrou reakci Paříže, která trvá na tom, že mírové jednání musí probíhat výhradně za podmínek stanovených Ukrajinou a že odpovědnost za ukončení války leží plně na Rusku.
Podle Lavrova měly francouzské úřady opakovaně kontaktovat Moskvu prostřednictvím tajných kanálů. „Několikrát nás naši francouzští kolegové kontaktovali… Mimochodem, bez Ukrajiny,“ uvedl Lavrov v rozhovoru, který citovala agentura RIA Novosti.
Francouzská diplomacie na jeho tvrzení reagovala s důrazem, že Rusko musí převzít plnou odpovědnost za ukončení války, kterou samo zahájilo. „Ruské úřady jsou zvyklé vydávat nepřiměřená prohlášení s cílem manipulovat válku agrese, za kterou nesou plnou odpovědnost,“ uvedl francouzský diplomatický činitel.
Francie zároveň zopakovala svou podporu ukrajinskému návrhu na mírovou dohodu. „Jak Francie od začátku války zdůrazňuje, je na Ukrajině, jakožto napadené zemi, aby stanovila čas a podmínky, za kterých bude ochotna zahájit jednání. Ukrajina navrhla mírovou formuli, kterou Francie podporuje. Mír uzavřený bez Ukrajinců by nikdy nemohl být trvalým mírem,“ dodal francouzský zástupce.
Lavrov také kritizoval údajnou nejednoznačnost francouzského postoje, přičemž si vzal na mušku iniciativu prezidenta Emmanuela Macrona vytvořit poválečné mírové síly na Ukrajině. „Takové nejednoznačné chování nevyvolává důvěru k tomu, co naši francouzští kolegové navrhují,“ poznamenal Lavrov.
Francouzský prezident Emmanuel Macron již dříve vyjádřil pochybnosti o ochotě ruského prezidenta Vladimira Putina jednat o míru. Přesto Macron nevyloučil možnost budoucího dialogu s Putinem, avšak pouze za „vhodných podmínek“.
Macronova slova reflektují jeho neúspěšnou snahu z předchozích let zabránit konfliktu, přičemž zdůraznil, že jakékoli nové iniciativy budou záviset na okolnostech.
Související
Naděje na mír je největší od začátku války, prohlásil Merz po jednání se Zelenským
V Berlíně se sešli evropští lídři se Zelenským. Dorazil i Trumpův vyjednávací tým
válka na Ukrajině , Francie , Sergej Lavrov
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Naděje na mír je největší od začátku války, prohlásil Merz po jednání se Zelenským
před 1 hodinou
Politico: Nová Babišova vláda vyvolává v Evropě obavy. Ukrajině kvůli ní hrozí problémy
před 2 hodinami
Vylepšuje zbraně a útočí i na civilisty. Z Británie přichází naléhavá série varování před Putinem
před 3 hodinami
Muslim zastavil střelce v Sydney. Jeho statečnost ocenil celý svět, poklonu mu složil i Trump
před 4 hodinami
V Berlíně se sešli evropští lídři se Zelenským. Dorazil i Trumpův vyjednávací tým
před 5 hodinami
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Aktualizováno před 6 hodinami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
před 6 hodinami
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
před 7 hodinami
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Aktualizováno před 7 hodinami
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 8 hodinami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 8 hodinami
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 10 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 11 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 11 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 12 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera