Okno příležitosti pro americké tajné služby. Cílí i na osoby blízké Kremlu

Studená válka přinesla bezprecedentní rozvoj zpravodajských služeb, který se nezastavil ani po více než třiceti letech. Tentokrát ale za rozvojem nestojí tradiční „studená konfrontace“, ale horká agrese Ruska proti Ukrajině. 

Nespokojenost ruských elit v Kremlu s vedením války proti slabšímu sousedovi může podle některých zpravodajců znamenat výhodu pro americkou rozvědku. „Nespokojenost pro nás vytváří příležitost, která se naskytne jednou za generaci. Jsme velmi otevřeni pro obchod,“ nastínil ředitel CIA Bill Burns podle americké stanice CNN. 

Tímto obchodem Burns myslel nábor lidí přímo v Kremlu. „Tímto obchodem je výměna informací, které by aktivista nebo agent poskytl za něco, co chtějí. Chceme lidi, kteří mají určitou představu o tom, jaké jsou priority ruských vůdců, čeho se snaží dosáhnout,“ přiblížil bývalý důstojník CIA David McCloskey. 

Podle CNN toto náborové úsilí není žádným státním tajemstvím. „Tento přímý apel je neobvyklý přístup, který by se však mohl ukázat jako účinný při oslovování ruského obyvatelstva, které má jen málo možností, jak vyjádřit svou nespokojenost. Rusům, kteří jsou naštvaní na státem posvěcenou korupci a zneužívání ze strany Kremlu a nemají možnost otevřeně jednat, zbývá jen málo jiných možností než najít vnější podporu,“ vysvětlil bývalý vedoucí londýnské pobočky CIA Douglas London. 

Silné zpravodajství je v dnešní době nevyhnutelnou oblastí, kterou stát musí pro své přežití a svou bezpečnost disponovat. Situace se za posledních třicet let prakticky nezměnila. Ačkoliv je oficiálně špionážní činnost nelegální, je důležitým nástrojem pro obě strany jakéhokoli konfliktu, a konfliktu na Ukrajině obzvlášť.

Rozvědná činnost může omezit nejen účinky cizích invazí, jako je tomu na Ukrajině, ale také šíření a posilování teroristických hnutí. CNN navíc připomíná, že „špionáž je základem americko-ruských vztahů a často je podkopává už celá desetiletí“. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Bill Burns (CIA) špionáž CIA válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy