Ukrajina prožila další krušnou noc. Ruští okupanti vyslali 30 dronů Šahíd íránské výroby, 28 z nich neutralizovala protivzdušná obrana. Mezitím protiofenziva pokračuje ve třech směrech a ukrajinské ozbrojené síly osvobodily už osm obcí. Rusové přesouvají jednotky z Chersonské do Záporožské oblasti, aby zvládali čelit tlaku nepřítele.
Ukrajinská protivzdušná obrana dnes v noci podle agentury Ukrinform sestřelila 28 ze 30 útočících dronů Šahíd íránské výroby. Okupanti útočili i na Lvov, kde zasáhli kritickou infrastrukturu asi 70 kilometrů od hranic s Polskem. Vypálili mimo jiné sedm raket S-300 v Záporožské oblasti.
Za celý včerejší den Rusové použili čtyři řízené balistické střely Kalibr a další čtyři Šahídy. Všech osm útoků neutralizovala protivzdušná obrana. Dále na ukrajinské cíle podnikli Rusové 45 náletů a až 70 dělostřeleckých útoků. „Bohužel tímto utrpělo civilní obyvatelstvo,“ píše kyjevský resort obrany na facebooku bez upřesnění, jestli si ostřelování vyžádalo nějaké oběti na životech či raněné.
Ukrajinci za včerejšek opětovali palbu patnáctkrát. „Rakety a dělostřelectvo zasáhly tři kontrolní body, deset míst s koncentrací vojáků a vybavení, dva muniční sklady, jeden sklad s pohonnými hmotami, 15 dělostřeleckých postavení, tři systémy protivzdušné obrany a další dva objekty důležité pro okupanty,“ bilancuje ministerstvo v ranní svodce.
Ukrajinská protiofenziva stále pokračuje ve třech směrech. Za uplynulý týden ukrajinské jednotky postoupily v Záporožské oblasti asi o sedm kilometrů a osvobodily celkově 113 kilometrů čtverečních území, včetně osmi osad v západní Doněcké a západní Záporožské oblasti.
Dále Ukrajinci osvobodili Pjatychatky, asi 25 kilometrů jihozápadně od Orichivu, o něhož tvrdé boje probíhají už několik týdnů. Zmocněnec Vladimir Rogov, dosazený do Záporožské oblasti Ruskem, informaci o dobytí Pjatychatky potvrdil už v neděli, ruské ministerstvo obrany ji však popřelo.
Podle britského resortu obrany Rusové nasadili většinu Dněperského uskupení sil z východního břehu Dněpru v Chersonské oblasti, aby tak reagovali na protiofenzivní akce v posledních 10 dnech, píše Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné denní analýze.
Kyiv Independent varuje, že se Rusové nevzdali ambicí ovládnout celou Doněckou a Luhanskou oblast. Ještě včera zde podnikali menší útoky.
Související
Pavel naznačil, že Ukrajina má dva měsíce na ukončení války s Ruskem
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?
před 1 hodinou
Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4
před 2 hodinami
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
před 3 hodinami
Zemětřesení, které nebylo. Experti objasnili údajné silné otřesy v Česku
před 4 hodinami
Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu
před 5 hodinami
Princ Harry je v Británii a dočká se i nejbližších. Meghan má s dětmi přiletět
před 6 hodinami
Miliony jsou neznámo kde. Manželé z Rychnovska opakovaně naletěli podvodníkům
před 7 hodinami
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
před 7 hodinami
Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu
před 8 hodinami
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
před 9 hodinami
Írán nekontroluje Hormuz, zní z USA. Nezávislá zjištění ale potvrzují komplikace
před 10 hodinami
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
před 11 hodinami
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
před 11 hodinami
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
před 12 hodinami
Hasiči lokalizovali požár částečně zřícené budovy ve Zlíně
před 13 hodinami
Počasí o víkendu příliš tropické nebude. Teploty třicetistupňovou hranici nakonec nepřekonají
včera
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
včera
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
včera
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
včera
Útok Spojených států mířil na jadernou elektrárnu, tvrdí Teherán
Americká a íránská strana se opět střetly v rámci vzájemného ostřelování, což vedlo k opětovnému nárůstu napětí na Blízkém východě. Podle informací íránského ministerstva zdravotnictví si útoky z úterý a středy vyžádaly čtrnáct lidských životů. Úterní události představovaly nejvážnější narušení vzájemné dohody od 17. června, kdy obě země podepsaly memorandum o porozumění. Vojenské akce pokračovaly také během středeční noci a další údery byly hlášeny i během čtvrtka.
Zdroj: Libor Novák