OSN prodlužuje mandát pro vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině

Rada OSN pro lidská práva dnes velkou většinou schválila prodloužení a posílení mandátu komise, která vyšetřuje možné válečné zločiny spáchané během ruské invaze na Ukrajinu. Informuje o tom agentura Reuters.

Osmadvacet zemí návrh týkající se další práce Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise pro Ukrajinu podpořilo, 17 se hlasu zdrželo a dvě byly proti. Ukrajina ji považuje za klíčovou pro to, aby bylo Rusko pohnáno k odpovědnosti za zločiny, jichž se během nynější války dopouští.

"Rozsah a brutalita zvěrstev, jichž se Rusko dopouští na Ukrajině, je mimo lidské chápání," řekla ukrajinská velvyslankyně při OSN v Ženevě Jevhenija Flilipenková členům Rady před dnešním hlasováním. "Jsme přesvědčeni, že pokračování práce komise na dalším vyšetřování, dokumentaci a informování o porušování lidských práv a zločinech spáchaných na lidech na Ukrajině pomůže zachránit další životy nevinných lidí a může přispět k potrestání pachatelů a spravedlnosti pro oběti," uvedla velvyslankyně.

Reuters připomíná, že vyšetřovací komise ve zprávě zveřejněné minulý měsíc uvedla, že některé zločiny, jež ruští vojáci spáchali na Ukrajině, by mohly představovat zločiny proti lidskosti. Jde například o mučení nebo útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Komise byla zřízená loni v březnu, tedy krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Moskva s komisí nehodlá spolupracovat. Navzdory množícím se důkazům o opaku odmítá, že by se na Ukrajině během "speciální vojenské operace", jak svou agresi označuje, ruští vojáci dopouštěli nějakých zločinů nebo své útoky zaměřovali na civilisty.

Související

Více souvisejících

OSN válečné zločiny válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

Hamás hlásí desítky mrtvých po útoku v Gaze. Izraelci prý cílili na velitele teroristů

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy