Pátrání po mrtvých po útoku v Oděse skončilo. Ruský teror nepřežilo 12 lidí

Ukrajinští záchranáři ukončili v neděli pátrací operace po útoku dronem na bytový dům ve městě Oděsa. Našli čtyři další těla a celkový počet zabitých tak stoupl na 12.

Gubernátor Oděské oblasti Oleh Kiper na sociální síti Telegram napsal, že záchranné skupiny pracující do nedělního večera našly tělo osmileté dívky, blízko těla jeho staršího bratra nalezeného již dříve. Záchranáři v neděli již dříve objevili těla matky a miminka.

Kiper dodal, že pět zabití v bytové budově v Oděse byly děti, nejmladší bylo čtyři měsíce. Dron vrazil do bytového domu v Oděse v sobotu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že obětem na životech se dalo předejít, kdyby země dostala slíbené dodávky zbraní.

Zelenskyj ve svém tradičním videoproslovu zveřejněném v noci na neděli na sociálních sítích připomněl, že takové útoky, k jakému došlo v Oděse, nemají vojenský smysl.

Doporučené články

"Jde o teror, jehož cílem je výlučně ničení životů, výlučně zastrašování lidí," zdůrazunil.

Doplnil, že " svět ví, že teroru se dá bránit. Svět má dostatek systémů protivzdušné obrany, systémů ochrany proti šáhidům (dronům íránské výroby) a raketám".

Opět upozornil, že zpoždění dodávek zbraní pro Ukrajinu včetně systémů protivzdušné obrany na ochranu obyvatel Ukrajiny vede právě k takovým ztrátám. "Seznam dětí, kterým Rusko bere životy, neustále roste," zdůraznil Zelenskyj. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 42 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy