Peskov: Jediný způsob, jak ochránit ruské území před ukrajinskými útoky, je vytvoření nárazníkové zóny

Mluvčí Kremlu v pondělí tvrdil, že jediný způsob, jak ochránit ruské území před ukrajinskými útoky, je vytvoření nárazníkové zóny. 

Mluvčí Dmitrij Peskov zdůraznil "potřebu přijmout opatření k zajištění území v kontextu útoků (ukrajinských) dronů a ostřelování našeho území, veřejných zařízení a obytných budov." Tvrdí, že jeho země již více než dva roky vede masivní vojenskou agresi vůči sousední Ukrajině a téměř každou noc ostřeluje její území raketami a drony.

Peskov tvrdí, že bezpečnost ruských pohraničních regionů lze zajistit pouze vytvořením jakési nárazníkové zóny, která by chránila tyto regiony před jakýmkoli ukrajinským ostřelováním.

Tato stanoviska navazují na slova ruského prezidenta Vladimira Putina, který v nedělním rozhovoru s novináři řekl, že "vzhledem k tragickým událostem, ke kterým dnes dochází, nevylučuji, že v určitém okamžiku, kdy to budeme považovat za vhodné, budeme nuceni vytvořit na územích, která dnes spadají pod kyjevský režim, určitou 'sanitární zónu'."

Dodal, že tato zóna by měla být dostatečně velká, aby zastavila údery zahraničními zbraněmi na ruské území, ale další podrobnosti neuvedl.

Tato vyjádření byla reakcí na otázku, zda je podle něj nutné, aby Rusko obsadilo ukrajinskou Charkovskou oblast, která hraničí s ruskou Belgorodskou oblastí, jež během války na Ukrajině pravidelně cílí útoků.

Moskva se snažila získat pod kontrolu Charkovskou oblast již od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Nicméně v září téhož roku ruské síly ztratily většinu pozic v důsledku ukrajinské protiofenzívy, připomíná Reuters." 

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy