Polsko se rozhodlo vrátit k původnímu označení města Kaliningrad na Królewiec, jak oznámila podle dnešní informace na EuroZprávy.cz v úterý státní komise pro standardizaci zeměpisných označení.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil toto rozhodnutí Polska změnit používání názvů Kaliningradu a regionu v polském jazyce "hraničí se šílenstvím", uvedla Ukrajinska Prvda s odkazem na ruskou státní agenturu TASS.
"To už není ani rusofobie, to jsou nějaké procesy hraničící se šílenstvím, které probíhají v Polsku," odpověděl Peskov na dotaz ohledně změny názvu pro Kaliningrad a akce ve Varšavě, kdy ruskému velvyslanci nebylo umožněno přinést květiny k sovětskému pomníku a nakonec je nechal pod památníkem Ukrajinců, kteří zemřeli v důsledku ruské agrese.
Peskov dodal, že Polsko v průběhu historie „čas od času sklouzne do tohoto šílenství své nenávisti k Rusům“ a „to nepřináší nic dobrého pro Polsko a Poláky“.
Doporučení komise se týká nejen města, ale i a celé oblasti, kterou v Německu nazývají Königsberg nebo na Slovensku Kráľovec.
Komise přejmenování oblasti odůvodnila tím, že město je v Polsku známé pod svým tradičním názvem Królewiec a že "současný ruský název města je umělým výtvorem, který nemá žádný vztah k městu nebo oblasti".
Související
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
válka na Ukrajině , Kaliningrad , Dmitrij Peskov , Polsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
Prestižní magazín Politico zveřejnil novou edici svého tradičního seznamu POLITICO 28, který predikuje, kdo bude mít v roce 2026 největší slovo v evropském politickém prostoru. Žebříčku letos dominuje postava, která nepůsobí přímo v Evropě, ale její kroky mají na kontinent zásadní dopad. První místo obsadil americký prezident Donald Trump, jehož vliv autoři přirovnávají k „transatlantické rázové vlně“, schopné okamžitě změnit politický kurz celého regionu.
Zdroj: Libor Novák