Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.
Mluvčí kancléře vysvětlil, že Scholz má „určité limity“, které nechce překročit. Hlavním důvodem je obava z další eskalace války. „Kancléř nechce, aby tyto zbraně byly dodány. Tato pozice se nezmění,“ uvedl mluvčí.
Scholzův odmítavý postoj přichází ve chvíli, kdy Ukrajina čelí na ruském území, konkrétně v Kurské oblasti, masivnímu shromáždění přibližně 50 000 vojáků, mezi nimiž má být i 10 000 severokorejských vojáků. Situace dále komplikuje příslib Donalda Trumpa, že jako nastupující americký prezident uzavře s Ruskem mírovou dohodu, což v Kyjevě vzbuzuje obavy z možných ústupků.
Scholzovo rozhodnutí čelí kritice ze strany dalších německých politických vůdců. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková z řad Zelených rozhodnutí Bidenovy administrativy podpořila a uvedla, že její strana dlouhodobě sdílí stejné stanovisko jako východoevropské země, Británie, Francie a nyní i USA. „Je to v rámci mezinárodního práva,“ prohlásila Baerbocková.
Potenciální budoucí kancléř Friedrich Merz, vůdce Křesťanskodemokratické unie (CDU), Scholze za jeho neochotu ostře kritizoval a prohlásil, že pokud se ujme úřadu, bude ochoten rakety dlouhého doletu Ukrajině dodat.
Kancléř Scholz se rovněž dostal pod palbu kritiky za svůj pokus o diplomatický dialog s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba lídři spolu hovořili telefonicky zhruba hodinu – poprvé za téměř dva roky.
Tento krok vyvolal nelibost především u polského premiéra Donalda Tuska, který Scholze obvinil, že telefonát je pouhou zástěrkou pro nedostatek reálných činů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že takový dialog by mohl otevřít „Pandořinu skříňku“ a podkopat snahy o mezinárodní izolaci Ruska.
Scholzova neústupnost vůči dodávkám raket Taurus může být také spojena s jeho předvolební strategií. Před volbami, které se budou konat 23. února, se snaží posílit svou image jako stabilního vůdce, který zabrání dalšímu rozšíření konfliktu.
Německo, jako jeden z největších poskytovatelů vojenské pomoci Ukrajině spolu s USA, často koordinovalo své kroky s Bílým domem. Tentokrát se však zdá, že Scholz jde vlastní cestou a zůstává neoblomný.
Zatímco Scholz trvá na své zdrženlivé pozici, tlak ze strany koaličních partnerů, opozice i mezinárodních spojenců roste. Je otázkou, zda kancléřovo odmítání poskytování raket Taurus zůstane i po volbách neměnné, nebo zda nová vláda pod potenciálním vedením Friedricha Merze změní kurz.
Mezitím se Ukrajina nadále spoléhá na podporu dalších spojenců, včetně Spojených států, Francie a Velké Británie, kteří se nebojí dodat zbraně s dlouhým dosahem pro obranu ukrajinského území a případné útoky uvnitř Ruska.
Související
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
válka na Ukrajině , Olaf Scholz
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě