Pobrexitový paradox: Britové mají větší důvěru v EU než ve svůj parlament

Lidé v Británii mají větší důvěru v Evropskou unii než ve vlastní parlament, čímž se změnila nálada, která ve zdejší společnosti přetrvávala 30 let. Vyplývá to z průzkumu World Values Survey (WVS), o němž informoval list The Guardian.

Od té doby, kdy si Británie zvolila odchod z EU, se počet lidí, kteří věří parlamentu, snížil o deset procentních bodů na 22 procent. Naopak důvěra v Brusel vzrostla o sedm procentních bodů na 39 procent. Klesla důvěra veřejnosti ve vládu.

Zjištění globálního výzkumného projektu, který zkoumá, jak se v průběhu času mění hodnoty a přesvědčení lidí, pravděpodobně posílí přesvědčení zastánců obnovy vazeb mezi EU a Británií.

Podle vlivného exministra pro brexit Davida Davise je výrazný posun v náladě britské společnosti pravděpodobně důsledkem "ufňukaného, nepříjemného, jízlivého sporu" o brexit, který od roku 2017 zachvátil britský parlament.

Vládní krize kolem zvládání pandemie covidu-19 podle Davise také pravděpodobně přispěla k poklesu důvěry. Naznačil rovněž, že konzervativní média - konkrétně The Sun, The Daily Telegraph a The Times - přestala "neustále kopat do Bruselu", jak to činila před referendem o vystoupení z EU v roce 2016.

Posílení důvěry v EU je rovněž důsledkem rázné reakce unijních lídrů na ruskou invazi na Ukrajinu a touhu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského připojit se k bloku 27 zemí.

Pouze 24 procent lidí uvedlo, že jsou "rádi", že si Británie zvolila vystoupení z EU. Naproti tomu 49 procent tento krok zklamal.

Výsledky průzkumu také ukázaly, že Británie se zařadila po bok zemí, které mají ve svou vládu nebo parlament nejmenší důvěru. K tomuto výsledku velmi přispěla nedůvěra lidí narozených v rozmezí let 1965 až 2010.

Pouze 13 procent lidí uvedlo, že důvěřuje britským politickým stranám, čímž se země zařadila po bok Brazílie, Itálie či Francie, ale daleko za Norsko, Švédsko, Kanadu či Německo.

Co se týká tisku, Británie se z 24 zemí umístila na 23. místě, například v Mexiku, Itálii, Brazílii a Rusku se média těšila dvojnásobně větší důvěře.

WVS je jedním z největších a nejrozšířenějších akademických průzkumů na světě, který je prováděn od roku 1981. Nejnovější údaje z Británie byly shromážděny v roce 2022, přičemž v ostatních zemích byly nasbírány v letech 2017 až 2022.

Související

Více souvisejících

Velká Británie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Volodymyr Zelenskyj s Justinem Trudeau, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Trudeau přijel do Kyjeva, setká se s prezidentem Zelenským

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Děje se tak v týdnu, kdy se Ukrajina vypořádává s následky zničení Kachovské přehrady a zároveň na bojišti pokračují tvrdé boje v rámci očekávané protiofenzivy. 

před 1 hodinou

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein

Švýcarská socialistická mládež (JS) podle médií spustila petici za zrušení koncertů německé skupiny Rammstein v Bernu. Její zpěvák Till Lindemann čelí řadě obvinění z obtěžování žen. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy