Polské farmáře rozzuřilo levné ukrajinské obilí a zablokovali hraniční přechody. Žádají podporu od Varšavy

Polští farmáři už ve středu zablokovali hraniční přechody s Ukrajinou. Po Varšavě požadují podporu domácího zemědělského sektoru. Evropská komise minulý týden dokonce musela zasáhnout třídenním zamezením dovozu čtyř zemědělských produktů do pěti členských států, protože byly zahlceny dovozem levnějších výpěstků z Ukrajiny.

Polští farmáři zablokovali před hraničním kontrolním stanovištěm Medyka-Šehyni pohyb kamionů jedoucích z Ukrajiny do Polska. Autobusy a osobní automobily mohou projíždět normálně, informovala ve středu Státní pohraniční služba Ukrajiny na telegramu.

Podle serveru Kyiv Independent požadovali zvýšení podpory domácího zemědělského sektoru ze strany Varšavy. Vývoz potravin z Ukrajiny do Evropské unie je problematický. Levné ukrajinské obilí totiž zaplavuje její trh. Unie k tomu přispěla zrušením cel a dovozních kvót, aby udržela ukrajinský zemědělský sektor v chodu.

Evropská komise minulý týden přijala mimořádná a dočasná preventivní opatření na dovoz omezeného počtu výrobků z Ukrajiny. „Tato opatření jsou nezbytná vzhledem k výjimečným okolnostem závažných logistických potíží, které se vyskytly v pěti členských státech,“ vysvětlila Komise 2. června v tiskové zprávě. Opatření se týkala pouze čtyř zemědělských produktů – pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen pocházejících z Ukrajiny.

Logistické potíže spojené s vysokým dovozem těchto produktů zaznamenalo Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Všechny země se zavázaly zrušit jednostranná opatření na všechny výrobky z Ukrajiny, zatímco jim Komise vypomohla tímto krokem.

V období 2. až 5. června mohly být jmenované produkty nadále propouštěny do volného oběhu ve všech členských zemí kromě těchto pěti. V těchto státech mohly být v oběhu nebo přes ně procházet ve společném celním tranzitním režimu nebo směřovat do EU nebo mimo EU.

Opatření mají řešit obavy zemědělců v daných členských státech sousedících s Ukrajinou a „zároveň potvrzují pevný závazek EU podporovat Ukrajinu a zachovat její schopnost vyvážet své obiloviny, které mají zásadní význam pro výživu světa a udržení nízkých cen potravin, tváří v tvář obrovským výzvám, které představuje nevyprovokovaná ruská agrese,“ jak podotkla Evropská komise.

Související

Více souvisejících

Polsko zemědělství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy