Polsko se rozhodlo předat Ukrajině rotu tanků Leopard 2, stane se tak v rámci mezinárodní koalice, řekl dnes polský prezident Andrzej Duda podle zpravodajské televize TVN 24. Až dosud Západ i přes ukrajinské naléhání poskytoval zemi, která se od loňského února brání ruské ozbrojené agresi, jen tanky ještě sovětské konstrukce či jejich modernizované verze.
"Ukrajina se musí ubránit. Neubrání se však bez naší podpory," řekl Duda, který se dnes ve Lvově na západě Ukrajiny setkal se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Ten podle televize Polsat Polsku za jeho rozhodnutí vyjádřil vděčnost.
"Bude předána rota tanků Leopard v rámci budované koalice. Protože, jak víte, musí být splněna také řada formálních požadavků, udělení souhlasu a tak dále, které jsou zapotřebí, ale především chceme, aby to byla mezinárodní koalice," řekl Duda na společné tiskové konferenci podle televize Polsat.
V polské armádě podle agentur bývá obvykle v jedné rotě 14 tanků Leopard 2 (tři čety po čtyřech kusech plus tank velitele roty a tank jeho zástupce), v někdejším východním bloku ale rota obvykle čítala jen deset tanků (tři čety po třech tancích a tank velitele roty).
"Zatím není jasné, jakou mezinárodní koalici měl polský prezident na mysli," napsal na svém webu list Ukrajinska pravda. Upozornil také, že předání tanků by vyžadovalo souhlas Německa s jejich reexportem, už v úterý se ale objevila informace, že Berlín dosud takovou žádost od spojenců neobdržel. A Německo se obává eskalace konfliktu, dodal ukrajinský list.
Prezident Zelenskyj po schůzce ve Lvově řekl novinářům, že vidí "velice pozitivní signály ohledně dodávek tanků", a to nejen z Polska, ale také od dalších zemí.
"Očekáváme koordinované rozhodnutí. Jen jeden stát nám nemůže leopardy pomoci, protože bojujeme proti tisícům ruských tanků," řekl Zelenskyj podle stanice BBC. "Nechci jmenovat konkrétní země, ale očekáváme dnes ještě jeden pozitivní signál z dalšího státu ohledně dodávek moderních tanků západního typu," řekl Zelenskyj.
Podle listu Financial Times britská vláda potvrdila, že plánuje Ukrajině dodat tanky Challenger 2. Má se tak stát ve spolupráci s partnery.
Zelenskyj dnes také zdůraznil, že "pokladem a potenciálem", který rozhodne o vítězství jeho země, jsou v první řadě ukrajinští bojovníci.
Schůzky ve Lvově se zúčastnil také litevský prezident Gitanas Nauséda. Ten podle médií přislíbil, že Litva předá Ukrajině protiletadlové zbraně, které posílí protivzdušnou obranu, konkrétní typ ale neupřesnil. Dříve Vilnius poskytl Kyjevu americké přenosné protiletecké rakety Stinger.
V polském tisku se již dříve objevily zprávy, podle kterých by tanky Leopard německé výroby měla Ukrajině předat koalice západních států. Tanky Leopard 2 má ve výzbroji kromě německé a polské armády také Dánsko, Norsko, Španělsko či Kanada, anebo také Švédsko a Finsko, které však ještě nejsou členy Severoatlantické aliance. Nizozemsko, které dříve provozovalo stovky tanků, si v současnosti tanky Leopard 2 pronajímá od Německa. Řecko a Turecko se podle komentátorů nejspíše svých leopardů nevzdají vzhledem k napětí ve vzájemných vztazích.
Spojené státy na 20. ledna svolaly na základnu v německém Ramsteinu další setkání představitelů zemí, které Ukrajině vojensky pomáhají. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pondělí uvedl, že při jednání v Ramsteinu půjde o další dodávky zbraní na Ukrajinu.
Tanky Leopard 2 má obdržet také Česko a Slovensko jako náhradu za stroje T-72 a další výzbroj poskytnutou Ukrajině; loni obě země dostaly po jednom darovaném kusu. Na 44 objednaných tanků Leopard 2 čeká Maďarsko, které si pro výcvik zatím pronajalo 12 tanků starší verze.
Související
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
Pokud Ukrajina padne, polská nezávislost bude ohrožena, varoval evropské lídry Tusk
Aktuálně se děje
včera
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
včera
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
včera
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
včera
Metru se nevyhnuly potíže ani v předvánočním čase. V pátek skončí dlouhé omezení
včera
Matka odsoudila čin obviněného únosce. Řekla, jak ho vychovávala
včera
Turek má být při hlasování o důvěře ministrem. Hrad určil termín klíčové schůzky
včera
Vánoční předpověď počasí. O svátcích by mohlo sněžit
včera
Raději právní kroky, než ruskou armádu na belgických hranicích, vzkázal Zelenskyj Bruselu
včera
Pokud Ukrajina padne, polská nezávislost bude ohrožena, varoval evropské lídry Tusk
včera
Pokud Ukrajina nezíská finance, do jara, začnou drastické škrty, varoval Zelenskyj
včera
Rusové se o víkendu sejdou na Floridě s Trumpovými vyjednavači. Dostanou novou dohodu
včera
Polsko se opevňuje před Ruskem. Na východní hranici staví obranné linie, které se osvědčily na Ukrajině
včera
Jednání o půjčce Ukrajině tříští Evropu. Na povrch vyplouvají staré spory, ve hře je nový plán
včera
V Bruselu začíná summit, který rozhodne o finančním kolapsu Ukrajiny
včera
Ukrajina se musí vzdát, prohlásil ruský diplomat. Zelenskyj naznačil, co bude dál
včera
Ať Macinka závěrečné varování od Lipavského klidně ignoruje. Historie ale mluví jasně
včera
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D1 na Vysočině. Havaroval i autobus
včera
Turek se podíval do kalendáře. Chce novou schůzku s prezidentem
včera
Trump se rozhodl přilepšit vojákům. USA mají dosud nevídaný respekt, tvrdí prezident
17. prosince 2025 21:28
Ani Ukrajina, ani Pásmo Gazy. Rutte prozradil, co je největším úspěchem Trumpa
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro BBC označil slib členských zemí vynakládat 5 % HDP na obranu za největší zahraničněpolitický úspěch Donalda Trumpa. Podle šéfa Aliance je právě díky tlaku amerického prezidenta společenství silnější než kdykoliv předtím.
Zdroj: Libor Novák