Polsko-ukrajinská spolupráce se potápí ke dnu. Varšava si kvůli projevu Zelenského předvolala velvyslance

Polské ministerstvo zahraničí dnes pozvalo ukrajinského velvyslance a vyjádřilo silný nesouhlas s projevem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Doporučené články

Ukrajinský prezident v projevu v OSN obvinil Rusko z používání potravin jako zbraně na světových trzích a kritizoval Moskvu za její pokusy vydírat mezinárodní trhy nedostatkem potravin výměnou za uznání dobytých území.

Zelenskyj se ale také vyhranil proti "evropským přátelům" kvůli prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí a obvinil je z přetvářky a nepřímé pomoci Moskvě. To vyvolalo protest ze strany Polska.

Náměstek ministra zahraničí Pawel Jablonski se ohradil proti prohlášením Zelenského na Valném shromáždění OSN a jeho tvrzení, že některé země Evropské unie předstíraly solidaritu a přitom nepřímo podporovaly Rusko, uvedlo polské ministerstvo zahraničí.

Doporučené články

"Během schůzky ukrajinský velvyslanec znovu vysvětloval ukrajinské stanovisko ohledně nepřijatelného polského zákazu na dovoz ukrajinského obilí. Poukázal také na nekorektní srovnání, které vůči Ukrajině učinil polský prezident během návštěvy New Yorku," reagoval na facebooku mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko. 

Ukrajina nedávno podala žalobu u Světové obchodní organizace (WTO) na Polsko, Slovensko a Maďarsko kvůli prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí. Polský prezident Andrzej Duda přirovnal Ukrajinu k tonoucímu se člověku, u kterého si ten, kdo mu chce pomoci, musí dávat pozor, aby ho neutopil také,

Ukrajinská diplomacie reagovala vyzváním Polska, aby přistoupilo k řešení sporu bez emocí a začalo konstruktivně jednat.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Více souvisejících

Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Polsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy