Polsko uvažuje nad uzavřením hranice s Ukrajinou pro zboží

Polsko uvažuje nad dočasným uzavřením hranice s Ukrajinou pro zboží, uvedl v úterý polský premiér Donald Tusk. Podle něj to ale uškodí oběma zemím.

"Mluvíme s ukrajinskou stranou o dočasném uzavření hranic, o všeobecném zastavení obchodu... Toto řešení by bylo jen dočasné... a oboustranně bolestivé," řekl Tusk. Plánuje o tom ve čtvrtek jednat s protestujícími zemědělci.

Polští zemědělci už několik týdnů protestují proti konkurenci z Ukrajiny a environmentálním předpisům Evropské unie, přičemž blokují hraniční přechody s Ukrajinou i dálnice. Ze železničních vagónů také několikrát vysypaly ukrajinské zemědělské produkty.

Tusk je proto připraven přijmout i pevné rozhodnutí, pokud jde o hranici s Ukrajinou, ale až po konzultaci s Kyjevem, aby mezi oběma státy nevzniklo zbytečné napětí. Upozornil, že v tomto směru je třeba najít dlouhodobé řešení.

Rusko od začátku invaze na Ukrajinu blokuje klíčové trasy v Černém moři, které Kyjev využíval k exportu svých agroproduktů. Evropská unie ve snaze pomoci Ukrajině v roce 2022 zrušila cla na ukrajinské zboží, které se přepravuje přes členské státy eurobloku.

Pro logistické problémy se většina vyváženého ukrajinského obilí nahromadila v sousedním Polsku a místní zemědělci jsou nuceni prodávat své zboží za nižší ceny.

Vztahy mezi Polskem a Ukrajinou se stále více vyostřují v souvislosti s blokádami hranic a sporem o obilí. V posledních týdnech nejméně čtyřikrát polští demonstranti vysypali ukrajinské obilí z nákladních aut a vlaků.

Související

Více souvisejících

Polsko Donald Tusk

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy