Bělorusko označilo rozhodnutí Polska uzavřít hraniční přechod Bobrowniky za katastrofální. Podle Minsku může vést ke kolapsu na obou stranách hranice, napsala dnes agentura Reuters. Polský premiér Mateusz Morawiecki později prohlásil, že Varšava může zavřít i další hraniční přechody se svým východním sousedem.
Polský ministr vnitra Mariusz Kamiński ve čtvrtek oznámil uzavření důležitého hraničního přechodu od dnešního poledne, krok odůvodnil "důležitým zájmem bezpečnosti státu".
Běloruská vláda polské rozhodnutí kritizovala už ve čtvrtek, dnes označila tento krok za iracionální a nebezpečný. "Jednání polských úřadů může vést ke kolapsu na obou stranách hranice," uvedl běloruský pohraniční výbor v prohlášení. Po uzavření hranic v Bobrownikách podle něj zůstanou otevřeny pouze dva ze šesti hlavních pozemních hraničních přechodů mezi Polskem a Běloruskem. "Uzavřením dalšího polského kontrolního stanoviště se situace stane katastrofální," dodal výbor s poukazem na současné dlouhé fronty na hraničních přechodech.
"Nevylučujeme uzavření dalších hraničních přechodů s Běloruskem," uvedl později na tiskové konferenci Morawiecki. "Důvodem je rostoucí napětí s Běloruskem, které využívají Rusové a Kreml," dodal.
Už tak napjaté vztahy mezi Varšavou a Minskem se dále vyhrotily po středečním rozsudku běloruského soudu, který poslal na osm let do vězení bělorusko-polského novináře Andreje Pačobuta (polsky Andrzeje Poczobuta). Varšava proti verdiktu protestovala a označila ho za politický. Některá polská média dala rozhodnutí o uzavření přechodu Bobrowniky do souvislosti s jeho případem.
Polsko je důležitým útočištěm pro odpůrce autoritářského režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka a Varšava se stala jedním z nejbližších spojenců Kyjeva poté, co běloruský spojenec Rusko loni v únoru napadl Ukrajinu. V roce 2021 vypukla na bělorusko-polské hranici migrační krize, když se ji pokoušely překonat tisíce migrantů mimo jiné z Blízkého východu. Varšava a EU obvinily Minsk, že migranty využil jako hybridní zbraň v odplatě za sankce EU uvalené na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv a potlačování opozice. Varšava rovněž tvrdí, že polská menšina v Bělorusku čelí útlaku.
Aktualizováno před 33 minutami
Pavel a další prezidenti B9 podpořili Ukrajinu, protiruské sankce mají pokračovat
Související

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Dezinformátorské žně kvůli ukrajinskému obilí. EU přitom nezavádí omezení dovozu kvůli jedům
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Okresní správy sociálního zabezpečení mají zaniknout. Vláda a MPSV přišly s plánem územních správ
před 20 minutami

Chersonu zbývá 24 hodin. Rusové ostřelují oblast evakuace
Aktualizováno před 29 minutami

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace
Aktualizováno před 33 minutami

Pavel a další prezidenti B9 podpořili Ukrajinu, protiruské sankce mají pokračovat
před 51 minutami

Výbuch přehrady je teroristický útok režírovaný Ukrajinci, řekl Šojgu
před 1 hodinou

Blažek připravil dvě varianty právní úpravy znásilnění, bude je řešit s poslanci
před 1 hodinou

Ukrajina a Rusko proti sobě stojí v Haagu. Soud závazně nařídil Moskvě ukončit teror, Kreml to ignoruje
Aktualizováno před 1 hodinou

Írán odhalil první hypersonickou balistickou raketu vlastní výroby
před 1 hodinou

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala
před 2 hodinami

Nová Kachovka: Voda s sebou bere celé domy, všechna zvířata v místní zoo se utopila
před 3 hodinami

Princ Harry u soudu ostře kritizoval bulvární média za to, jak se k němu chovala
před 3 hodinami

Ukrajina si zničila přehradu sama, kvůli Krymu a protiofenzívě, tvrdí Rusko
Aktualizováno před 4 hodinami

Lipavský srovnal zničení Kachovky s použitím zbraní hromadného ničení. Reagují i světoví politici
Aktualizováno před 4 hodinami

V Záporožské JE je situace pod kontrolou, bezprostřední nebezpečí nehrozí
před 4 hodinami

Zemřel Robert Hanssen. Nejškodlivější agent v historii FBI vynášel informace Sovětům a Rusům
před 4 hodinami

Je k vzteku, když vidím, jak média informují o výbuchu přehrady, řekl Kuleba
Aktualizováno před 5 hodinami

Karlovarsko postihl výpadek dodávek elektřiny, příčinou byla porucha na rozvodně
před 5 hodinami

Napětí ve východní Asii se stupňuje. Jihokorejské stíhačky startovaly k čínským a ruským narušitelům
před 5 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak
před 6 hodinami
Na jihozápadě Čech hrozí odpoledne bouřky, platí výstraha
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před bouřlivým počasím v části Čech během úterního odpoledne. Pro některé okresy v Jihočeském a Plzeňském kraji platí od 12 hodin výstraha před bouřkami.
Zdroj: Jan Hrabě