Polsko uzavřelo důležitý hraniční přechod s Běloruskem. Katastrofa, reaguje Minsk

Bělorusko označilo rozhodnutí Polska uzavřít hraniční přechod Bobrowniky za katastrofální. Podle Minsku může vést ke kolapsu na obou stranách hranice, napsala dnes agentura Reuters. Polský premiér Mateusz Morawiecki později prohlásil, že Varšava může zavřít i další hraniční přechody se svým východním sousedem. 

 Polský ministr vnitra Mariusz Kamiński ve čtvrtek oznámil uzavření důležitého hraničního přechodu od dnešního poledne, krok odůvodnil "důležitým zájmem bezpečnosti státu".

Běloruská vláda polské rozhodnutí kritizovala už ve čtvrtek, dnes označila tento krok za iracionální a nebezpečný. "Jednání polských úřadů může vést ke kolapsu na obou stranách hranice," uvedl běloruský pohraniční výbor v prohlášení. Po uzavření hranic v Bobrownikách podle něj zůstanou otevřeny pouze dva ze šesti hlavních pozemních hraničních přechodů mezi Polskem a Běloruskem. "Uzavřením dalšího polského kontrolního stanoviště se situace stane katastrofální," dodal výbor s poukazem na současné dlouhé fronty na hraničních přechodech.

"Nevylučujeme uzavření dalších hraničních přechodů s Běloruskem," uvedl později na tiskové konferenci Morawiecki. "Důvodem je rostoucí napětí s Běloruskem, které využívají Rusové a Kreml," dodal.

Už tak napjaté vztahy mezi Varšavou a Minskem se dále vyhrotily po středečním rozsudku běloruského soudu, který poslal na osm let do vězení bělorusko-polského novináře Andreje Pačobuta (polsky Andrzeje Poczobuta). Varšava proti verdiktu protestovala a označila ho za politický. Některá polská média dala rozhodnutí o uzavření přechodu Bobrowniky do souvislosti s jeho případem.

Polsko je důležitým útočištěm pro odpůrce autoritářského režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka a Varšava se stala jedním z nejbližších spojenců Kyjeva poté, co běloruský spojenec Rusko loni v únoru napadl Ukrajinu. V roce 2021 vypukla na bělorusko-polské hranici migrační krize, když se ji pokoušely překonat tisíce migrantů mimo jiné z Blízkého východu. Varšava a EU obvinily Minsk, že migranty využil jako hybridní zbraň v odplatě za sankce EU uvalené na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv a potlačování opozice. Varšava rovněž tvrdí, že polská menšina v Bělorusku čelí útlaku.

Související

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

Více souvisejících

Polsko Bělorusko hranice

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 20 minutami

Aktualizováno před 29 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

Aktualizováno před 33 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Na jihozápadě Čech hrozí odpoledne bouřky, platí výstraha

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před bouřlivým počasím v části Čech během úterního odpoledne. Pro některé okresy v Jihočeském a Plzeňském kraji platí od 12 hodin výstraha před bouřkami. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy