Polské zpravodajské služby zadržely dalšího ruského špiona. Jde již o patnáctý případ, například na konci června úřady zadržely hokejistu hrajícího v tamní první lize. Tato špionážní síť nasazená Ruskem se snaží provádět sabotážní akce proti vojenské technice poskytnuté západními zeměmi pro Ukrajinu. Pomoc totiž proudí zejména přes Polsko.
Podle serveru Politico to v pondělí sdělil tamní ministr vnitra Mariusz Kamiński. „Podezřelý prováděl sledování vojenských objektů a námořních přístavů. Byl systematicky placen Rusy,“ řekl.
Polsko už v březnu informovalo o rozbití ruské špionážní sítě, kdy zatklo šest podezřelých špionů. V průběhu dalších měsíců ve vyšetřování a zatýkání zodpovědné úřady pokračovaly. „Muž zadržený v pondělí je patnáctou osobou zadrženou v souvislosti se stejným vyšetřováním,“ doplnil šéf polského vnitra.
Naposledy 30. června polské bezpečnostní služby zasahovaly proti ruskému prvoligovému hokejistovi – a to v rámci téhož případu. „Ruští špioni padají jeden po druhém. Špion, který operoval pod rouškou sportovce, byl dopaden,“ prozradil prostřednictvím twitteru šéf polského resortu spravedlnosti Zbigniew Ziobro.
Tehdy se podle Ziobra jednalo o čtrnáctého zadrženého špiona. „Buňka připravovala sabotážní akce v Polsku. Důkazy naznačují, že skupina monitorovala železniční tratě. K jejich úkolům patřilo rozpoznávání, monitorování a dokumentování transportů zbraní pro Ukrajinu,“ prozradil ministr vnitra Kamiński.
Příslušníci zasahujících orgánů na místě nalezli kamery, elektronické vybavení a vysílače GPS, které měli montovat na transporty. „Skupina měla rovněž za úkol provádět propagandistickou činnost s cílem narušit polsko-ukrajinské vztahy a podněcovat nepřátelské postoje vůči Polsku v rámci NATO,“ pokračoval šéf vnitra.
Některé kamery byly nalezeny v okolí regionálního letiště Rzeszow-Jasionka. To slouží jako mezinárodní logistické centrum, odkud proudí většina pomoci pro ukrajinské válečné úsilí. „Místo je považováno za natolik citlivé, že Washington rozmístil na ochranu letiště americké systémy protivzdušné obrany Patriot,“ popisuje server britské stanice BBC.
Související
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
Polsko , špionáž , Policie Polsko , Rusko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Washington a Kodaň se na budoucnosti Grónska neshodly, jednání netrvalo ani hodinu
před 2 hodinami
Delegace dorazily do Washingtonu. Jednání o Grónsku začíná
před 4 hodinami
Pavel i Babiš se těší důvěře nadpoloviční většiny Čechů, Okamuru nepodporuje ani polovina lidí
před 5 hodinami
Napětí na Blízkém východě roste: USA stahují lidi ze základny v Kataru, Arabové se snaží odvrátit válku
před 6 hodinami
Julie Tymošenková čelí obvinění z korupce. Měla se pokusit rozbít vládu Zelenského
před 6 hodinami
Neznám ho, ale bude problém. Trump se nevybíravě pustil do premiéra Grónska
před 8 hodinami
Armagedon, trafika Turkovi... Opozice před hlasováním o důvěře cupuje vládu
před 8 hodinami
Trump trvá na ovládnutí Grónska: Cokoliv jiného než kontrola USA je nepřijatelné
před 9 hodinami
Počasí přispěchá s další ledovkou. Nebezpečí pomine zítra
před 9 hodinami
Strach v Arktidě: Gróňané se děsí budoucnosti pod nadvládou Donalda Trumpa
před 10 hodinami
Dál protestujte, pomoc je na cestě, vzkázal Trump demonstrujícím Íráncům
před 11 hodinami
Bez proudu, vody a tepla v -19. Život v Kyjevě se stává nesnesitelným
před 12 hodinami
Sněmovna v obležení řečníků: Babišova vláda čeká na verdikt o důvěře, počká si na něj hodiny
před 12 hodinami
Islámská republika v krizi: Režim umírá pomalu, ale ke konci má ještě daleko
před 13 hodinami
Rozpad celého státu nebo zhroucení do občanské války. Expert popsal, co se může dál dít v Íránu
před 13 hodinami
2400 mrtvých v Íránu. Teherán dnes plánuje popravovat demonstranty, Trump hrozí tvrdou odplatou
před 15 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Mrznout má hlavně v noci, teplejší bude sobota
včera
Britská královna Camilla poprvé popsala napadení ve vlaku
včera
Babišova vláda určila nové zmocněnce. Turek se musí spokojit s dočasným řešením
včera
Augusta po dalším úspěchu na juniorském MS potvrdil konec u dvacítky
O čem se mluvilo již před samotným turnajem hokejových juniorů, nyní potvrdil samotný kouč české „dvacítky“ Patrik Augusta. Po dvou bronzech a jednom stříbru se rozhodl na lavičce reprezentace této věkové kategorie skončit, přičemž tak učinil krátce poté, co letos dokráčel se svým mužstvem až ke stříbru na mistrovství světa v americkém Minneapolisu. Podle svých slov hodlá dál v trenérské kariéře pokračovat, akorát jen na klubové úrovni. Prezident Českého hokeje Alois Hadamczik by chtěl pak mít jméno Augustova nástupce do konce ledna.
Zdroj: David Holub