Polští vojáci u hranic s Běloruskem pátrají po roznětce od letecké rakety

Polská armáda pátrá po roznětce neřízené rakety, které jsou součástí výzbroje vojenských vrtulníků hlídkujících na polsko-běloruské hranici v době zvýšeného napětí po příjezdu ruských žoldnéřů do Běloruska. 

Po jednom hlídkovém letu si obsluha všimla chybějící roznětky, uvedl server Defence 24 s odvoláním na ministerstvo obrany.

Velitelství ozbrojených sil podle serveru nejprve informovalo, že u hranic s Běloruskem vojsko intenzivně pátrá s využitím specializovaného zařízení za účelem zajištění bezpečnosti po roznětce, ztracené ještě v úterý. Vzhledem k bezvýslednosti dosavadního pátrání velitelství informovalo na sociální síti, že roznětka má zabudovanou pojistku a nepředstavuje nebezpečí pro své okolí. Požádalo občany, aby v případě nalezení označili místo nálezu a vyrozuměli nejbližší vojenskou jednotku či policii.

"Autor komuniké nejenže chybně předpokládal, že všichni Poláci perfektně vědí, co je roznětka k raketě a jak vypadá, ale také zlehčoval situaci, když mylně tvrdil, že roznětka nepředstavuje nebezpečí pro své okolí. Ale tím je, protože uvnitř obsahuje citlivý výbušný materiál," kritizoval server přístup armády. Ta zprvu nezveřejnila vyobrazení pohřešované roznětky, ani neobjasnila její funkci, ani nebrala zřetel na možnost, že zařízení mohlo být po pádu z výšky poškozeno.

Podle polské armády se podobné situace stávají, například po bojových letech v Afghánistánu se na zemi zjišťovalo, jaké části vybavení chybějí.

V září 2001 odpadl z bitevního vrtulníku české armády dokonce čtyřhlavňový kulomet. Stroj přelétal z opravy v Brně na domovskou základnu v Prostějově. Po zbrani následně pátralo přes sto vojáků, uvedl tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Kulomet nakonec našla vojenská policie v blízkosti motorestu u dálnice D1 u Brna. Zbraň spadla do neobydlené oblasti, na pole. "Vojáci našli zbraň v poli, půl metru pod zemí, zraněn nebyl nikdo," řekl na dotaz ČTK tehdejší mluvčí ministerstva Milan Řepka.

Související

Saab 340 AEW&C je švédské letadlo včasného varování a řízení (AEW&C); varianta letounu Saab 340 je švédským letectvem označena jako S 100B Argus.

Polsko má strach, poprvé v historii nasadí letouny včasné výstrahy

Polsko s napětím očekává příchod dvou nových letadel Saab 340 AEW, která budou sloužit jako letadla včasné výstrahy. Očekává se, že tyto nové stroje posílí bezpečnost polského vzdušného prostoru vzhledem k možným potenciálním hrozbám. Plánuje se, že dorazí na konci února nebo začátkem března.

Více souvisejících

armáda Polsko Polsko Bělorusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy