Poplach v sídle tajné služby. Jen pár dní nazpět varovala před Ruskem

Švédská tajná služba SÄPO musela v pátek evakuovat své sídlo ve Stockholmu poté, co se spustil poplach upozorňující na možné nebezpečí. Stalo se tak jen pár dní po zveřejnění výroční zprávy, podle které je Rusko největší bezpečnostní hrozbou pro Švédsko. 

Podle AP se spustily senzory upozorňující na únik plynu. K poplachu kvůli nebezpečné látce došlo kolem páteční 13. hodiny. V nemocnici skončilo pět lidí s dýchacími potížemi, ošetření vyhledaly ještě další dvě osoby.

Sídlo tajné služby bylo částečně evakuováno, přičemž její zástupci nechtěli spekulovat o tom, zdali mohlo jít o sabotáž. Budovu opustilo přibližně 500 lidí, operace trvala do půl páté odpoledne. Závěry šetření na místě byly takové, že nebyla zjištěna přítomnost jakéhokoliv plynu. Incidentem se přesto nadále zabývá policie. 

K události došlo jen pár dní poté, co SÄPO uvedla, že Švédsko považuje Rusko za hlavní mezinárodní bezpečnostní hrozbu. "Všichni se musíme naučit žít s vážnou bezpečnostní situací," uvedla šéfka služby Charlotte von Essenová na tiskové konferenci věnované výroční zprávě o hrozbách, kterým skandinávská země čelí. 

"Především Rusko, ale i Čína a Irán stále představují pro Švédsko největší hrozbu a pracují, do určité míry také spolupracují, na změně současného bezpečnostního systému," dodala. 

Operační šéf SÄPO Fredrik Hallstrom na středeční tiskové konferenci uvedl, že západní země vyhošťují rostoucí počet ruských špionů. Moskva podle něj mění svou taktiku a používá metody, které jsou více oportunistické. 

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko Policie Švédsko

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 35 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy