Při ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson zahynulo dnes 15 jeho obyvatel, dalších 35 jich utrpělo zranění. Je mezi nimi i dítě. S odvoláním na městskou radu Chersonu to napsala agentura Ukrinform. Nedávno osvobozený Cherson zasáhla smršť ruského ostřelování už druhý den v řadě. Je to výrazná eskalace útoků od chvíle, kdy se Rusko po osmiměsíční okupaci z města stáhlo, napsala dříve agentura AP.
Podle vedoucí vojenské správy města Halyny Luhové město zaznamenalo 78 zásahů. Šéf správy Chersonské oblasti Jaroslav Januševyč o něco dříve oznámil, že ukrajinské úřady kvůli ruském ostřelování evakuují pacienty z nemocnic v Chersonu.
Ve čtvrtek podle Januševyče zahynulo v Chersonu kvůli ruským útokům deset lidí a 54 jich utrpělo zranění. Údery způsobily zkázu v některých obytných čtvrtích, které dosud nebyly boji přímo zasažené, uvedla AP.
Čtvrteční ruské ostřelování podle Luhové poškodilo soukromé a vícepodlažní budovy, desítky obyvatel úřady evakuovaly. Nepřítel při ostřelování zasáhl rovněž vzdělávací instituce - dvě střední školy a lyceum žurnalistiky, ekonomie a práva, uvedla čšéfka vojenské správy města.
Liberated #Kherson. Russian Terrorists continue to exterminate civilians.Yesterday, the invaders called the local residents of Kherson 'citizens of the Russian Federation',and now they have calmly fired shells at them. For yesterday rashisty 49 times fired at the Kherson region. pic.twitter.com/1ru7s85Kuz
— Feher_Junior (@Feher_Junior) November 25, 2022
Ruské invazní síly podle Ukrinformu ostřelují Cherson z dělostřelectva a salvových raketometů. Chaoticky ostřelují obytné čtvrti města a snaží se způsobit co největší škody, píše ukrajinská tisková agentura.
Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.
Ukrajinská armáda už dříve varovala, že ruské jednotky zaujímají pozice za řekou Dněpr a Cherson bude čelit zesíleným úderům. Z předválečných téměř 300.000 obyvatel zůstalo v jihoukrajinském městě zhruba 80.000 lidí. Úřady jim nabízejí pomoc s evakuací, ale mnozí říkají, že nemají kam jít, a evakuovat se odmítají.
Související
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
válka na Ukrajině , Cherson, Ukrajina , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
před 2 hodinami
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
před 3 hodinami
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 3 hodinami
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 3 hodinami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 4 hodinami
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 4 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 4 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 5 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 6 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 7 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 8 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 8 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 9 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 10 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 11 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 11 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 13 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
Plán českých repatriačních letů, které mají pomoci dostat české občany nacházející se na Blízkém východě do bezpečí, se změnil. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Repatriace mají nakonec probíhat nejen z Egypta a Jordánska, ale také z Ománu.
Zdroj: Jan Hrabě