Při střelbě ve Washingtonu byli zabiti zaměstnanci izraelské ambasády. Izrael a USA mluví o antisemitském útoku

Ve středu večer došlo u Kapitolu Spojených států k tragédii, která opět zvedla napětí kolem izraelsko-palestinského konfliktu i otázky antisemitismu. Dva zaměstnanci izraelské ambasády byli smrtelně postřeleni při odchodu z události v Capital Jewish Museum v centru Washingtonu. Americké úřady a izraelská vláda hovoří o brutálním antisemitském činu, jehož pachatelem je třicetiletý Elias Rodriguez z Chicaga.

Podle šéfky metropolitní policie Pamelly Smithové Rodriguez vytáhl střelnou zbraň a začal pálit po skupině čtyř lidí, přičemž dva z nich – oba zaměstnanci izraelské ambasády – byli smrtelně zasaženi. Svědci uvedli, že podezřelý se pohyboval kolem muzea již delší dobu před útokem. Po zatčení měl Rodriguez podle policie zvolat: „Free, free Palestine.“

Oběti byli mladý pár, který se měl podle izraelského velvyslance v USA Yechiela Leitera brzy zasnoubit. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu útok označil za čin „ohavného antisemitského vraha“ a zdůraznil, že jejich životy byly „násilně ukončeny kvůli nenávisti vůči Židům“.

Americký prezident Donald Trump ve svém prohlášení útok ostře odsoudil. „Bylo to strašné. Šlo zjevně o antisemitismus. Nenávist a radikalismus nemají v Americe místo,“ prohlásil. Jeho slova ocenil i izraelský ministr pro diaspóru a boj proti antisemitismu Amichaj Chikli, který mu veřejně poděkoval za „rychlou a jednoznačnou reakci.“

Chikli zároveň v ostrém prohlášení na síti X (dříve Twitter) obvinil západní lídry – konkrétně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, britského premiéra Keira Starmera a kanadského premiéra Marka Carneyho – z toho, že „posilují síly teroru“ a svou pasivitou přispívají k násilí proti Židům. „Tato zbabělost má svou cenu – a tou je židovská krev,“ uvedl.

Podle Chikliho výkřik „Free Palestine“, který měl pachatel použít, není voláním po svobodě, ale výzvou k vraždění. „Tato fráze se stala zástěrkou pro nenávist a démonizaci židovského státu,“ napsal.

Kritiku západních vůdců spojil Chikli s jejich nedávným společným prohlášením, v němž Macron, Starmer a Carney odsoudili pokračující izraelskou vojenskou operaci v Gaze. V dokumentu vyjádřili nesouhlas s „nepřijatelnou mírou lidského utrpení“ v oblasti a označili dosavadní přísun humanitární pomoci za „zcela nedostatečný“. Zároveň vyzvali Hamas k propuštění všech rukojmích z říjnového útoku, při němž zemřelo přes 1 000 Izraelců. Odvetné izraelské nálety si podle palestinských úřadů vyžádaly přes 50 000 obětí v Gaze.

Izraelský premiér Netanjahu mezitím vyzval ke zvýšení bezpečnostních opatření pro izraelské diplomaty po celém světě. Podle něj je útok ve Washingtonu výsledkem „divoké protiizraelské a antisemitské štvanice“, která se šíří nejen na sociálních sítích, ale i v politických kruzích.

„Musíme čelit těmto lžím a krvavým pomluvám až do samotného konce,“ uvedl Netanjahu. Dodal, že Izrael posílí ochranu svých zastupitelských úřadů a diplomatů na všech kontinentech.

Americké úřady pokračují ve vyšetřování incidentu. Policie uvedla, že podezřelý Elias Rodriguez dosud neměl žádné záznamy v trestním rejstříku a s policií nikdy nepřišel do kontaktu. Motiv útoku však zatím nebyl oficiálně potvrzen, ačkoli výkřiky podezřelého a místo činu napovídají, že šlo o předem promyšlený čin s politickým nebo ideologickým pozadím. 

Související

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Střelba v USA Izrael

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest

Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest. 

včera

25. prosince 2025 21:05

Volodymyr Zelenskyj

Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vánočním projevu vyslal světu i Kremlu velmi silný vzkaz, ve kterém se zdánlivě vyjádřil k osudu Vladimira Putina. V emotivním videu Zelenskyj prohlásil, že i když Rusko přineslo Ukrajině nesmírné utrpení, nedokázalo zlomit jednotu ani víru ukrajinského národa. V narážce na ruského vůdce uvedl, že v myslích mnoha lidí dnes rezonuje jediné přání, aby onen původce zla zahynul, ačkoliv v modlitbách k Bohu Ukrajinci žádají o něco vyššího – o mír, za který bojují a který si zaslouží.

25. prosince 2025 19:48

Donald Trump

Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček

Prestižní magazín Politico zveřejnil novou edici svého tradičního seznamu POLITICO 28, který predikuje, kdo bude mít v roce 2026 největší slovo v evropském politickém prostoru. Žebříčku letos dominuje postava, která nepůsobí přímo v Evropě, ale její kroky mají na kontinent zásadní dopad. První místo obsadil americký prezident Donald Trump, jehož vliv autoři přirovnávají k „transatlantické rázové vlně“, schopné okamžitě změnit politický kurz celého regionu.

25. prosince 2025 18:35

Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu

Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy