Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.
Ceny benzinu „výrazně klesly“?
Prezident tvrdil, že ceny benzinu „výrazně klesly“ od jeho nástupu do úřadu. Jenže 29. dubna byla průměrná cena galonu běžného benzinu podle Americké automobilové asociace (AAA) 3,16 dolaru. V den jeho inaugurace přitom činila 3,13 dolaru – což znamená nepatrný nárůst, nikoli pokles.
Trump také tvrdil, že v mnoha státech cena benzinu „právě klesla na 1,98 dolaru“. Nicméně podle AAA se 29. dubna nenašel žádný stát, kde by průměrná cena klesla pod 2,67 dolaru.
Cena vajec klesla o 87 %?
Trump rovněž uvedl, že od jeho nástupu do úřadu klesla cena vajec o 87 %. To ale není pravda. V lednu, kdy Trump opět převzal úřad, stála běžná krabice 12 vajec v průměru 4,95 dolaru. V březnu dosáhla rekordních 6,23 dolaru. Jde o důsledek pokračující ptačí chřipky, která ovlivňuje produkci.
Bílý dům se odvolává na pokles velkoobchodních cen, které se skutečně snížily – z 6,55 dolaru v lednu na 3,15 dolaru nyní, tedy asi o 52 %. Snížení o 87 % ale daty podloženo není.
Nejnižší počet přechodů hranice?
Trump prohlásil, že „dva měsíce po sobě jsme zaznamenali nejnižší počet nelegálních přechodů hranice v dějinách“. Tentokrát měl pravdu. V březnu bylo zaznamenáno 7 181 případů nelegální migrace na hranici s Mexikem, v únoru 8 346. Jde o nejnižší čísla od roku 2000, kdy se začaly tyto měsíční statistiky vést.
Podle think-tanku Migration Policy Institute jsou ale tato čísla „nejnižší od konce 60. let“, ne nutně „v celé historii“, jak tvrdil prezident.
Elon Musk a Doge: úspory 150 miliard?
Prezident pochválil Elona Muska a jeho Úřad pro efektivitu vlády (Doge), že „ušetřili přes 150 miliard dolarů“ za zbytečné výdaje, podvody a plýtvání. Web Doge skutečně uvádí celkovou částku 160 miliard, ale podle BBC Verify je méně než 40 % této částky doloženo konkrétními případy. A jen asi polovina z nich má podložený důkaz – smlouvu, zprávu nebo oficiální dokument.
Doge tvrdí, že na transparentnosti stále pracuje. Podle odborníků na vládní zakázky je ale část údajně ušetřených peněz přehnaná nebo nepřesně spočítaná.
Skutečně vzniklo 350 000 nových pracovních míst?
Trump řekl, že během tří měsíců jeho úřad vytvořil 350 000 pracovních míst. Údaj odpovídá číslům amerického Úřadu práce – přesněji šlo o 345 000 pracovních míst vytvořených do konce března. Loni za stejné období ale vzniklo 468 000 pracovních míst pod vedením prezidenta Bidena.
Trump také dodal, že poprvé za dlouhou dobu „přibylo více pracovních míst pro rodilé Američany než pro cizince“. Tento údaj rovněž odpovídá realitě – i když podobná situace nastala také loni mezi únorem a dubnem za Bidena.
Související
Rozčílený Trump vyhrotil spor s Harvardovou univerzitou. Chce, aby mu zaplatila miliardu dolarů
Trump se bojí „prohnilých“ států, ve kterých nevyhrává. Vyzval ke znárodnění voleb
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války
před 1 hodinou
Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců
před 1 hodinou
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
před 2 hodinami
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
před 3 hodinami
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
před 5 hodinami
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
včera
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
včera
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
včera
Průšvih pro pořadatelskou Itálii. Krátce před hrami byl zjištěn doping u biatlonistky
včera
Klempíř chtěl mluvit s umělci, ale poté couvl. Pozvání platí i nadále
včera
Policie vyšetřuje vraždu ženy na Kladensku. Zadržela podezřelého
včera
Plán ukrajinské armády eliminovat 50 000 ruských vojáků měsíčně znepokojil odborníky
včera
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
včera
Macinka dál fanaticky bojuje za Turka, opozice si ho maže na chleba
včera
Hrad čeká na jiného kandidáta na ministra. Žádný další nebude, vzkázal Turek
včera
Ruský dezertér uprchl z fronty na Ukrajině do Německa. Nic mu doma nehrozí, tvrdí úřady a posílají ho zpět
včera
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
Poslanecká sněmovna ve středu pokračuje v mimořádném jednání, jehož hlavním bodem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše. Schůzi iniciovaly opoziční kluby pouze dvacet dní poté, co kabinet složený z hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě získal důvěru. Hlavním podnětem k tomuto kroku se stal nevybíravý nátlak ministra zahraničí Petra Macinky na prezidenta Petra Pavla a následná nečinnost premiéra, který se podle opozice od chování svého ministra dostatečně nedistancoval.
Zdroj: Libor Novák