Putin má paranoidní strach, že Západ omezí moc Ruska. Moskva proto enormně zbrojí

Ruský vůdce Vladimir Putin je „paranoidní" z údajného záměru Západu omezit moc Ruska ve světě, což ho vede k tomu, že vynakládá historicky rekordní částky na militarizaci země. 

Jak referuje web Ukrajinská pravda, řekla to přední představitelka amerických tajných služeb Avril Hainesová.

„Putin nadále věří, že Rusko je v ohrožení, a téměř jistě předpokládá, že větší, lépe vybavená armáda tento názor zprostředkuje západnímu i domácímu publiku. Putinovy ​​strategické cíle také zůstávají nezměněny. Nadále považuje rozšiřování NATO a západní podporu Ukrajině za potvrzení jeho dlouhodobého přesvědčení, že Spojené státy a Evropa se snaží omezit Rusko,“ uvedla Hainesová.

Také považuje spojení s touto situací za „určitou paranoidní reakci". Zároveň se přiklání k názoru, že akce NATO jsou ve skutečnosti zaměřeny na ujištění Ruska o opaku. Nicméně Putinova rozhodnutí urychlila události, kterým se snažil předejít, včetně rozšíření aliance poté, co se Finsko a Švédsko, dlouho neutrální země, připojily k NATO.

"Jak můžeme přesvědčit Putina, že NATO není agresivním subjektem? Jak mu můžeme sdělit, že nemáme v plánu napadnout Rusko?" zeptal se senátor Angus King hlavního zpravodajského důstojníka.

King dále poznamenal, že nedávno četl knihu o ruských zpravodajských službách, které jsou podle něj inherentně paranoidní organizací.

„Nikdo nemá zájem o útok na Rusko nebo jakýkoliv zásah do ruské suverenity. Chceme jednoduše ochránit evropské hranice v souladu s tím, jak existují od skončení války,“ dodal King.

Podle Hainesové je Vladimir Putin přesvědčen, že aktuální domácí i mezinárodní události mu hrají do karet. Očekává se, že Moskva bude pokračovat v agresivní taktice, a válka pravděpodobně neskončí v blízké budoucnosti.

Pro pokračování války Putin směřuje stále větší část ruského rozpočtu na militarizaci. Hainesová upozorňuje, že Rusko už nyní zaplatilo vysokou cenu za konflikt na Ukrajině a je připraveno zaplatit ještě více.

„Putin zvýšil výdaje na obranu na téměř 7 % ruského HDP, což je téměř dvojnásobek historického průměru," sdělila Hainesová. Dodala, že rozpočet na obranu tvoří v současnosti přibližně 25 % všech federálních výdajů Ruska.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 10 hodinami

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy