Putin může ztratit důležitou podporu separatistických veteránů z Donbasu, oznámil ISW

Ruský prezident Vladimir Putin by kvůli neschopnosti ruských sil vytlačit ukrajinské síly dál od Doněcka na ukrajinském Donbasu mohl přijít o podporu bývalých lídrů tamních separatistických republik. Ve své nejnovější zprávě o vývoji bojů na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Putina například v posledních dnech otevřeně kritizoval bývalý ministr obrany samozvané Doněcké lidové republiky Igor Girkin, který byl klíčovou postavou na začátku války na Ukrajině v roce 2014. Tento bývalý velitel separatistů poukázal na to, že se ruské armádě nedaří zatlačit ukrajinské síly dostatečně daleko od Ruskem obsazeného Doněcka, který je tak stále v dosahu ukrajinského dělostřelectva. Girkin podotkl, že právě ochrana civilistů v Doněcku má být přitom jedním z cílů "speciální vojenské operace", jak podporovatelé ruské invaze na Ukrajinu říkají útokům na napadenou zemi. Girkin se konkrétně vyjadřoval k Putinovu prohlášení z pátku, v němž ruský prezident označil stav "speciální vojenské operace" za stabilní.

O Putinovi se kriticky vyjádřil také například bývalý ministr bezpečnosti Doněcké lidové republiky Alexandr Chodakovskij. Ten poukázal na korupční schémata, která podle něj narušují obnovu Ruskem okupovaného Mariupolu. Přístavní město na jihovýchodě Ukrajiny zdecimovalo na jaře ruské bombardování.

Na Donbasu se aktuálně nejtvrdší boje odehrávají u Bachmutu a Avdijivky. Rusové se tam snaží o ofenzivu, ukrajinským silám se ale zatím daří držet obrannou linii, okomentovala situaci ukrajinská agentura Unian. Rusko kromě toho pravidelně viní ukrajinské síly z ostřelování Doněcka. Ten je od roku 2014 v rukou proruských separatistů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Vladimír Putin Donbass Doněck Igor Girkin

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy