Putin na poslední chvíli změnil plány. Poprvé od začátku války vycestoval do země, která není ruským spojencem

Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Později přiznal, že původně měla schůzka proběhnout v Moskvě.

"Nic nemůže narušit rozvoj našich přátelských vztahů," uvedl Putin. S bin Salmánem se shodli, že další vzájemné setkání se uskuteční v Moskvě. "Máme před sebou velké příležitosti, které můžeme využít pro důležitou práci pro prospěch celého světa," uvedl bin Salmán.

Putin ve středu navštívil také Spojené arabské emiráty a jednal s jejich nejvyšším představitelem šejkem Muhammadem bin Zájidem Ál Nahjánem. Rozhovory se zaměřovaly i na vývoj situace v Pásmu Gazy.

Putinova návštěva zemí Perského zálivu je první zahraniční cesta ruského prezidenta od začátku ruské invaze na Ukrajinu do zemí, které nejsou spojencem Ruska jako například Bělorusko, Čína a Kazachstán. 

Putin na jednání s korunním princem bin Salmánem uvedl, že původně měl princ navštívit Moskvu. Na poslední chvíli však došlo ke změně plánů a Putin odcestoval za ním. 

"Čekali jsme vás v Moskvě. Vím, že události si vynutily změnu plánů, ale jak už jsem řekl, nic nezabrání rozvoji našich přátelských vztahů. Ale další setkání by se mělo konat v Moskvě," řekl Putin bin Salmánovi, který s tím prostřednictvím svého tlumočníka souhlasil. "V tom případě jsme domluveni," dodal ruský prezident.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov po Putinově setkání informoval, že lídři jednali o spolupráci zemí v rámci aliance ropných producentů OPEC+. Agentura Reuters upozornila na fakt, že ceny ropy nedávno klesly navzdory příslibu zemí této aliance, že sníží svou produkci.

Peskov bez dalších podrobností dodal, že lídři se dohodli na pokračování ve spolupráci v rámci OPEC+. Bin Salmán ocenil vzájemnou spolupráci Ruska a Saúdské Arábie, která podle něj "pomohla odstranit napětí na Blízkém východě".

Související

Více souvisejících

Rusko Saúdská Arábie Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy