Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.
Podle Moskvy se „veškeré vojenské operace“ na Ukrajině zastaví od půlnoci 8. května do půlnoci 11. května. Rusko tvrdí, že se k tomuto kroku rozhodlo „z humanitárních důvodů“. Příměří by se mělo krýt s oslavami Dne vítězství 9. května a 80. výročím porážky nacistického Německa.
Putinovo oznámení přichází v době, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa zesiluje tlak na Moskvu i Kyjev, aby dosáhly dohody o ukončení války. Americký ministr zahraničí Marco Rubio v neděli uvedl, že právě tento týden bude „velmi kritický“ pro další mírová jednání.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky již začátkem března souhlasil s americkým návrhem na 30denní příměří. Putin však tuto iniciativu opakovaně odmítl.
„Pokud Rusko skutečně chce mír, musí přestat střílet okamžitě,“ reagoval na nové oznámení ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. „Proč čekat až do 8. května?“ dodal.
Sybiha zároveň zdůraznil, že Ukrajina je připravena podpořit trvalé, stabilní a úplné příměří, o které usiluje už dlouhodobě a navrhuje ho nejméně na 30 dní.
Nad sliby Moskvy však visí stín nedávné zkušenosti s velikonočním příměřím. To bylo oficiálně vyhlášeno na 30 hodin, ale ukrajinská armáda Moskvu následně obvinila, že dohodu porušila více než 2 900 útoky podél frontových linií.
Rusko naopak obvinilo Ukrajinu, že příměří také porušovala. Vzájemná nedůvěra tak dál komplikuje jakékoli naděje na dosažení skutečného klidu zbraní.
Mezi 19. a 28. dubnem bylo na Ukrajině podle údajů místních úřadů a záchranných složek, které shromáždila CNN, zabito nejméně 62 civilistů a dalších 290 lidí bylo zraněno.
Napětí dál eskaluje i v jiných částech konfliktu. Ruský voják 30. motorizovaného střeleckého pluku byl zachycen při střelbě z houfnice М-46 směrem na ukrajinské pozice v ruské Kurské oblasti.
Zatímco Spojené státy stupňují diplomatické úsilí, z Washingtonu zaznívá varování, že následující týdny budou klíčové pro rozhodnutí, zda mírové vyjednávání přinese kýžené výsledky více než tři roky po zahájení ruské invaze.
„Jsme blízko, ale ještě ne dost,“ prohlásil Marco Rubio v nedělním pořadu NBC „Meet the Press“ poté, co telefonoval s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.
Moskva tento rozhovor popsala jako „produktivní výměnu názorů“, nicméně konkrétní výsledky zatím nejsou známy.
Prezident Donald Trump mezitím vyjadřuje stále větší frustraci nad tím, že se zatím nepodařilo dosáhnout dohody během jeho prvních 100 dnů v úřadu, jak si původně předsevzal.
Trump v neděli vystoupil s dosud nejostřejší kritikou na adresu Vladimira Putina, když ho vyzval, aby „přestal střílet, usedl k jednacímu stolu a podepsal dohodu“.
„Máme obrysy dohody, věřím tomu. A chci, aby ji podepsal, aby bylo hotovo, a aby se všichni mohli vrátit k normálnímu životu,“ uvedl Trump.
Tato slova pronesl Trump poté, co se vrátil do Washingtonu z pohřbu papeže Františka ve Vatikánu, kde se na okraj ceremonie krátce setkal i s ukrajinským prezidentem Zelenským. Obě strany popsaly jejich rozhovor jako produktivní.
Související
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
válka na Ukrajině , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 1 hodinou
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
včera
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
včera
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
včera
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
včera
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
včera
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
včera
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
včera
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
včera
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
včera
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
včera
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
včera
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
Ruský prezident Vladimir Putin odsoudil zabití íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího jako cynickou vraždu, která hrubě porušuje veškeré normy lidské morálky i mezinárodního práva. Tento útok, vedený Izraelem s podporou Spojených států, zasáhl Putina na velmi citlivém místě a prohloubil jeho dlouhodobou paranoiu ohledně vlastní bezpečnosti. Pro ruského lídra představuje pád dalšího spojence připomínku osudu diktátorů, kteří skončili násilnou smrtí nebo svržením.
Zdroj: Libor Novák