Putin: Přiblížili jsme se bodu, ze kterého není návratu. Budeme jednat, jen když se Ukrajina stáhne

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět se dostal do bodu, odkud není návratu, a nyní musí samo Rusko vypracovat bezpečnostní systém v Eurasii. Podle něj Rusko neustále navrhovalo konstruktivní řešení v oblasti bezpečnosti, ale tyto pokusy se nesetkaly s odpovědí, uvedl na setkání s předními ruskými diplomaty podle listu Kommersant.

Západ se podle Putina rozhodl, že vyhrál studenou válku a může určovat světový řád. "Sobectví a arogance Západu vedly k extrémně nebezpečnému stavu," uvedl.

"Jsme nepřijatelně blízko bodu, ze kterého není návratu. Vidíme extrémní hazard západních politiků," dodal s tím, že strategickou stabilitu ve světě podkopaly Spojené státy.

Diplomacie NATO je podle něj založená na obvinění země a vrhnutí se na ni veškerou svou silou. Putin také poznamenal, že žádná země není imunní vůči napadení NATO. Připomněl Irák, Sýrii, Libyi či Afghánistán.

Euroatlantický bezpečnostní systém je podle něj potřeba vytvořit od začátku. "Budoucí bezpečnostní architektura by měla být otevřena všem euroasijským zemím, které si to přejí, včetně členů NATO," řekl.

Navrhl navázat dialog se všemi potenciálními účastníky nového bezpečnostního systému v Eurasii – členy SNS, SCO, BRICS. Zároveň poznamenal, že Rusko má zájem o dialog o systému bezpečnosti v rámci OSN.

Podle agentury TASS Putin také hovořil o dialogu s Ukrajinou, s níž Rusko zahájilo válku invazí do východní části země. Stažení ukrajinských vojáků z východu Ukrajiny označil za podmínku pro rozhovory s Kyjevem.

Ukrajinské jednotky podle něj musí opustit Donbas a Chersonskou i Záporožskou oblast, tedy regiony, které Rusko částečně okupuje. Až to učiní a zaváže se nevstoupit do NATO, Moskva přeruší palbu a bude připravena jednat.

Kyjev naopak požaduje úplné stažení ruských invazních sil z ukrajinského území a obnovení ukrajinské celistvosti.

Související

Více souvisejících

Rusko válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 35 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 53 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy