Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět se dostal do bodu, odkud není návratu, a nyní musí samo Rusko vypracovat bezpečnostní systém v Eurasii. Podle něj Rusko neustále navrhovalo konstruktivní řešení v oblasti bezpečnosti, ale tyto pokusy se nesetkaly s odpovědí, uvedl na setkání s předními ruskými diplomaty podle listu Kommersant.
Západ se podle Putina rozhodl, že vyhrál studenou válku a může určovat světový řád. "Sobectví a arogance Západu vedly k extrémně nebezpečnému stavu," uvedl.
"Jsme nepřijatelně blízko bodu, ze kterého není návratu. Vidíme extrémní hazard západních politiků," dodal s tím, že strategickou stabilitu ve světě podkopaly Spojené státy.
Diplomacie NATO je podle něj založená na obvinění země a vrhnutí se na ni veškerou svou silou. Putin také poznamenal, že žádná země není imunní vůči napadení NATO. Připomněl Irák, Sýrii, Libyi či Afghánistán.
Euroatlantický bezpečnostní systém je podle něj potřeba vytvořit od začátku. "Budoucí bezpečnostní architektura by měla být otevřena všem euroasijským zemím, které si to přejí, včetně členů NATO," řekl.
Navrhl navázat dialog se všemi potenciálními účastníky nového bezpečnostního systému v Eurasii – členy SNS, SCO, BRICS. Zároveň poznamenal, že Rusko má zájem o dialog o systému bezpečnosti v rámci OSN.
Podle agentury TASS Putin také hovořil o dialogu s Ukrajinou, s níž Rusko zahájilo válku invazí do východní části země. Stažení ukrajinských vojáků z východu Ukrajiny označil za podmínku pro rozhovory s Kyjevem.
Ukrajinské jednotky podle něj musí opustit Donbas a Chersonskou i Záporožskou oblast, tedy regiony, které Rusko částečně okupuje. Až to učiní a zaváže se nevstoupit do NATO, Moskva přeruší palbu a bude připravena jednat.
Kyjev naopak požaduje úplné stažení ruských invazních sil z ukrajinského území a obnovení ukrajinské celistvosti.
Související
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
Rusko , válka na Ukrajině , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 1 hodinou
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 3 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 3 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 5 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 6 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 7 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 8 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 10 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
Benzín je v Česku momentálně nejlevnější za více než čtyři roky. Za poslední dny zlevnil o desítky haléřů, což platí i pro naftu. Podle odborníků je přitom možné, že pohonné hmoty budou dále zlevňovat i v roce 2026.
Zdroj: Jan Hrabě