Putin se ve středu zúčastní summitu zemí skupiny G20

Ruský prezident Vladimir Putin se zúčastní ve středu virtuálního summitu skupiny G20. V září přitom vynechal summit 20 největších ekonomik světa, který se konal v Indii.

"Vladimir Putin se zúčastní virtuálního summitu G20," uvedl server Moscow Times s odvoláním na Putinův program na nadcházející týden. Televize však neposkytla více informací o charakteru Putinovy ​​účasti na summitu.

Indie v prohlášení v sobotu uvedla, že premiér Naréndra Módí bude ve středu předsedat virtuálnímu summitu G20, na kterém se bude jednat o klíčových bodech zářijového summitu v Naí Dillí.

Putin se na poslední dvě schůzky G20 nedostavil. V září jednu hostila Indie a loni Indonésie, na místo sebe na ně ale poslal ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova.

Šéf Kremlu se od té doby, co na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) v březnu vydal zatykač za údajné protizákonné deportace ukrajinských dětí, cestování do zahraničí většinou straní.

Některé státy se ale kontaktu s ním nebrání. Například thajský premiér Sréttchá Tchavísin pozval Putina na oficiální návštěvu své země. Šéf Kremlu kromě toho přijal pozvání také na návštěvu Vietnamu. 

"Pozval jsem ho příští rok k návštěvě Thajska. Putin má rád (ostrov) Puket a vím, že často cestuje," uvedl v Pekingu Sréttchá. Podle prohlášení thajské vlády Putin pozvání přijal, ale ještě je třeba stanovit datum návštěvy.

Sréttchá se setkal s Putinem v Pekingu na okraj čínského fóra iniciativy Jeden pás, jedna cesta v noci na středu. Jednali o posílení obchodních a kulturních vazeb mezi jejich zeměmi. Šéf Kremlu si během setkání stěžoval na oslabení obchodu mezi Thajskem a Ruskem v důsledku "turbulentní mezinárodní situace".

Thajsko, které není signatářem Římského statutu o založení ICC a zatykač tím pro něj není závazný, se rozhodlo pokračovat ve spolupráci s Ruskem. Thajsko se také připojilo k Číně a Indii, když se loni na Valném shromáždění OSN zdrželi hlasování o odsouzení ruské anexe některých částí ukrajinského území.

Silné vazby s Moskvou si od dob Sovětského svazu zachovává i Vietnam. Rusko je jedním z největších dodavatelů zbraní do této asijské země. Putin proto v Číně jednala i s vietnamským prezidentem Ve Vanem Thuongem, který ho také pozval na oficiální návštěvu Vietnamu.

Šéf Kremlu pozvání s "radostí přijal", uvedla vietnamská vláda v prohlášení zveřejněném na své webové stránce. Dodala, že Putin s Thuongem jednali o obchodní a ekonomické spolupráci.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin G20 Summit G20

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 45 minutami

Senioři, ilustrační foto

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy