Putin upevňuje vztahy s Vietnamem, zatímco Vietnamci bojují na Ukrajině proti jeho armádě

Lidé po celé Ukrajině se spojili tváří v tvář ruské invazi a vietnamská komunita není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, jak píše deník The Guardian. Když před více než dvěma lety začala rozsáhlá ruská invaze, Tung Nguyen odvezl své rodiče z Černihivu k polským hranicím. Poté se vrátil do Kyjeva, kde jako dobrovolník dodával potraviny a léky do obléhaného města. Netrvalo dlouho a rozhodl se vstoupit do ukrajinské armády.

Nguyen je součástí početné, ale nepříliš viditelné vietnamské komunity na Ukrajině. Někteří Vietnamci Ukrajinu po začátku války opustili, ale mnozí, zejména mladší generace narozená na Ukrajině s ukrajinským občanstvím, zůstali.

Nguyen vyrůstal v Hanoji u prarodičů, a když mu bylo 18 let, připojil se k rodičům v Černihivu. Vystudoval v Kyjevě, naučil se rusky a začal pracovat jako fitness trenér a kulturista. V roce 2019 vyhrál celoukrajinské mistrovství a získal občanství, aby mohl reprezentovat Ukrajinu na mezinárodní scéně.

"Ukrajina mi dala hodně – studoval jsem tu, pracoval, oženil jsem se s Ukrajinkou. Teď už ani nemůžu říct, že je to moje druhá vlast, je to prostě má vlast," řekl v rozhovoru přes Skype z armádní základny, kde momentálně pobývá.

Loni v květnu byl zraněn při ukrajinském ústupu z Bachmutu, když v noci vyzvedával zraněné druhy z blízkosti fronty. Dělostřelecký granát mu způsobil řezné rány a silné vnitřní krvácení, což si vyžádalo měsíc v nemocnici. Po návratu na frontu byl v prosinci znovu zraněn a musel se další dva měsíce zotavovat. Nyní je opět v boji.

Po dvou letech rozsáhlé ruské invaze se Ukrajinci z celé země semkli tváří v tvář ruské hrozbě a vietnamská komunita není výjimkou. Ve válce už padl nejméně jeden ukrajinský voják vietnamského původu. Nguyen uvedl, že když byl zraněn, jeho komunita ho solidárně podporovala.

"Před válkou jsem moc Vietnamců neznal, ale teď mě hodně podporují. Spousta Vietnamců mi psala vzkazy podpory, lidé mi nosili jídlo do nemocnice," řekl Nguyen.
 
Vietnam a Rusko přitom chtějí posílit vzájemné vztahy, oznámili ve čtvrtek vietnamský prezident To Lam a jeho ruský protějšek Vladimir Putin během setkání v Hanoji. Podepsali také dohody o spolupráci v oblastech vzdělávání, vědy a techniky, těžby ropy a zemního plynu a zdravotnictví.

Vietnamský prezident pogratuloval Putinovi ke znovuzvolení a ocenil úspěchy Ruska včetně jeho "stabilní domácí politiky", uvedl server BBC.

Oba prezidenti se také shodli na spolupráci při plánování jaderného vědeckého a technologického centra ve Vietnamu.

Putin zdůraznil, že posílení strategické spolupráce s Vietnamem je jednou z priorit Ruska. Vyjádřil zájem o spolupráci v oblasti energetiky a bezpečnosti a ocenil dialog s regionálním blokem ASEAN, ve kterém Vietnam hraje aktivní roli.

Moskva a Hanoj mají podle Putina zájem o vytvoření spolehlivé bezpečnostní architektury v asijsko-tichomořském regionu.

Putin do Vietnamu přicestoval ze Severní Koreje, kde podepsal s Kim Čong-unem smlouvu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi.

Putinova návštěva Vietnamu vyvolala kritiku Spojených států, které loni zlepšily diplomatické vztahy s Hanojem a jsou hlavním vietnamským exportním trhem.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině vietnam Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 28 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

Kreml popřel, že by jeho ofenzíva u Charkova selhala. Experti to vidí jinak

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná, oznámil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy