Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Putin v reakci na útoky na ruské cíle uvedl, že použití rakety označené kódovým jménem Oreshnik je odpovědí na údajnou eskalaci konfliktu ze strany Ukrajiny. Raketa, která podle něj dosahuje rychlosti 10 Mach (2,5–3 km/s), má představovat "novou konvenční zbraň středního doletu".
Kromě toho varoval, že Rusko může cílit na vojenská zařízení zemí, které poskytují zbraně Ukrajině. "Pokud má někdo pochybnosti, měl by je odložit stranou. Odpověď přijde vždy," prohlásil podle BBC.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil použití balistické rakety za důkaz, že Rusko nemá zájem o mírové řešení. Včerejší noční projev věnoval silné kritice Moskvy: "Použití balistické rakety proti Ukrajině je jasnou a závažnou eskalací války. Rusko dokazuje, že chce konflikt jen prodlužovat."
Zelenskyj zdůraznil, že tento krok je součástí širší eskalační strategie Kremlu, která podle něj zahrnuje také nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků. Zmínil, že Putin ignoruje výzvy k míru od klíčových globálních hráčů, jako jsou Čína, Brazílie, evropské země a USA.
"Svět musí reagovat," řekl Zelenskyj, přičemž zdůraznil, že nedostatečná reakce na ruské činy by mohla být interpretována jako tichý souhlas.
Eskalace konfliktu přináší nové otázky ohledně budoucí stability. Putinovy výroky o možnosti útoků na vojenské cíle v zemích, které podporují Ukrajinu, vyvolávají obavy z rozšíření konfliktu za hranice Ukrajiny.
Zelenského výzva mezinárodnímu společenství podtrhuje naléhavou potřebu jednotné a rozhodné reakce. "Míru lze dosáhnout pouze silou. Pokud svět neukáže rozhodnost, Rusko bude pokračovat ve svých útocích, výhrůžkách a destabilizaci – nejen proti Ukrajině, ale i proti celému světu," uvedl.
Související
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
válka na Ukrajině , Vladimír Putin , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
před 1 hodinou
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 1 hodinou
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 2 hodinami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 2 hodinami
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 3 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 3 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 4 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 4 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 5 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 6 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 7 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 8 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 8 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 9 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 10 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 11 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
Velká vlna útoků v rámci probíhající vojenské operace proti Íránu teprve přijde, řekl americký prezident Donald Trump. Přiznal, že jej překvapily íránské útoky na jiné země v arabském regionu. Podle Trumpa nebylo možné se s Íránci dohodnout.
Zdroj: Lucie Podzimková