Putin o Praze: Ať tam ruští političtí emigranti pijí hodně piva a jedí slaninu

Ruský prezident Vladimir Putin poradil ruským politickým emigrantům, aby v Praze pokračovali v pití piva. Píše server Komersant.

Reagoval tak na zprávu místopředsedy Rady federace Konstantina Kosačeva ohledně zahraničních politických akcí zaměřených na Rusko a zdůraznil, že účastníci těchto akcí nejsou schopni vnutit svůj postoj publiku. Tato reakce přišla poté, co Kosačev zmínil Fórum svobodných národů Ruska, které se konalo v létě loňského roku v Praze. Je třeba poznamenat, že činnost této organizace je v Rusku označována jako nežádoucí. Putinova odpověď naznačuje, že nepovažuje tato zahraniční politická setkání za klíčové pro formování veřejného mínění o Rusku a odmítá nátlak, který by tyto akce mohly vyvíjet na ruskou společnost.

„Kde jsi říkal, že se tito příznivci sešli naposledy, v Praze? Praha je dobré město. Je tam pivo, slanina. Oni (účastníci. - pozn. Komersantu ) dostávají dost peněz, aby si mohli dopřát pivo a slaninu. A pijte pivo dál. Odborníci tvrdí, že existuje velký soubor ženských pohlavních hormonů. Ať muži, kteří se tam shromáždí, zneužívají tento lehký alkoholický nápoj. Jsme s tím docela spokojeni,“ řekl ruský prezident na zasedání Rady pro mezietnické vztahy.

Šéf Kremlu nezapomněl připomenout, že jedna z nejstarších univerzit v Evropě je v Praze je Karlova Univerzita. Takové instituce ale podle něj nejsou pro účastníky zmíněných fór zajímavé. „Jsou to lidé, kteří se nechtějí nic učit, protože chtějí a považují za možné učit ostatní. Ale zatím na tom nejsou moc dobře,“ shrnul svou řeč Putin.

Putin má s pivem osobní problémy. V roce 2020 ruský prezident poznamenal, že se snaží pivo nepít, protože z něj „roste břicho“. Tehdy odpovídal na novinářský dotaz, zda si může „v pátek po práci dát pivo s přáteli“.

Putin se takto snaží pošlapat dobrou pověst politických emigrantů, kteří museli opustit kvůli nesouhlasu s ruskou agresi na Ukrajině svou rodnou zemi. 

Související

Rusko, Kreml

Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival

V Moskvě byl pouhé čtyři dny před svým plánovaným zahájením zrušen mezinárodní vojensko-hudební festival Spasská věž, který se měl konat na Rudém náměstí. Pořadatelé akce na svém oficiálním účtu na platformě Telegram oznámili, že se událost odkládá na rok 2027 z důvodů, které leží mimo jejich kontrolu. Tento tradiční festival vojenských hudeb se poprvé uskutečnil v roce 2007 na základě rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti byl kvůli epidemiologické situaci zrušen pouze jednou, a to v roce 2020 během pandemie koronaviru.

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 2 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival

V Moskvě byl pouhé čtyři dny před svým plánovaným zahájením zrušen mezinárodní vojensko-hudební festival Spasská věž, který se měl konat na Rudém náměstí. Pořadatelé akce na svém oficiálním účtu na platformě Telegram oznámili, že se událost odkládá na rok 2027 z důvodů, které leží mimo jejich kontrolu. Tento tradiční festival vojenských hudeb se poprvé uskutečnil v roce 2007 na základě rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti byl kvůli epidemiologické situaci zrušen pouze jednou, a to v roce 2020 během pandemie koronaviru.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy

Americký zmocněnec a zeť prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner se v Jeruzalémě zúčastnil více než čtyřhodinového jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Během schůzky vyvíjel na izraelského lídra tlak, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy. Jednání se zúčastnil také ředitel Rady míru (Board of Peace) Nickolay Mladenov, který předtím absolvoval rozhovory se zástupci Hnutí palestinského odporu v Egyptě.

včera

Donald Trump

Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit rozsah plánovaných vojenských cvičení se Jižní Koreou vyvolává podle vojenských analytiků oslovených serverem CNN pochybnosti o spolehlivosti Spojených států vůči jejich klíčovým spojencům v Tichomoří. K tomuto kroku hlava státu přistoupila v momentě, kdy Severní Korea pokračuje v rozšiřování svého jaderného a raketového programu a upevňuje vojenské vazby na Rusko a Čínu.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump pohrozil vojenským úderem Ománu

Americký prezident Donald Trump pohrozil vojenským úderem Ománu, pokud podle jeho slov bude zasahovat do vyjednávání Spojených států s Íránem. Své vyjádření přednesl v pondělním telefonickém rozhovoru pro televizi Fox News. Reagoval tak na informace o tom, že Omán vede s Íránem vlastní jednání týkající se správy a plavby v mezinárodně klíčovém Hormuzském průlivu.

včera

Transfúze

Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí

Zásoby krve v českých nemocnicích se v letních měsících výrazně snížily a na některých pracovištích se dostávají na kritickou úroveň. Dárců přichází méně, potřeba krve však neklesá. Nemocnice ji každý den potřebují při operacích, úrazech, porodech i léčbě závažně nemocných pacientů. Ministerstvo zdravotnictví proto společně s transfuzními pracovišti vyzvalo všechny, kteří mohou krev darovat, aby v následujících dnech přišli k odběru.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii

Současná epidemie smrtelně nebezpečné eboly v Demokratické republice Kongo je nejsmrtelnější v historii této africké země. Potvrzených už je přes 2300 obětí. Více mrtvých si choroba vyžádala jen jednou, a to během minulé dekády, kdy se šířila hned v několika afrických státech najednou. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump a Kim Čong-un

Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci

Americký prezident Donald Trump nařídil Pentagonu, aby omezil účast armády na společném vojenském cvičení s jihokorejskou armádou. Vysvětluje to dobrým vztahem se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem i neochotou Soulu se podílet na jaderném odzbrojení Íránu. 

včera

včera

16. srpna 2026 22:01

Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek

Íránská armáda vypsala odměnu za zabití nebo zajetí amerických vojáků ve výši v přepočtu přibližně 30 tisíc dolarů. Podle oficiálních zpráv íránských státních médií oznámil toto opatření velitel íránských ozbrojených sil Amír Hátamí. Byla zároveň stanovená výjimka, podle níž se vypsaná částka zdvojnásobí na dvojnásobek v případě, že danou akci provede žena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy