Ruská vládnoucí strana Jednotné Rusko vyhrála regionální volby ve čtyřech ukrajinských oblastech okupovaných Ruskem, oznámily v neděli ruské úřady. Nezávislí pozorovatelé ale během voleb ohlásili narušení a podvody na mnoha místech.
Moskva loni anektovala čtyři ukrajinské oblasti ležící na východě a jihu země - Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou. Navzdory tomu nad nimi nemá plnou vojenskou kontrolu. Ukrajina a její spojenci ruské regionální volby v těchto oblastech odsoudili a označili je za falešné.
V Rusku v neděli večer skončily regionální a komunální volby. Podle údajů, které publikovala Moskva a místní proruské úřady, podpořilo ve volbách Jednotné Rusku ve čtyřech ukrajinských válkou zmítaných regionech přes 70 procent voličů, uvádějí ruské státní agentury.
Úřady zřídily mobilní hlasovací místa ve všech čtyřech okupovaných ukrajinských oblastech, kde podle Moskvy přišlo i útoku ukrajinského dronu na volební místo.
Nezávislí pozorovatelé ale během voleb ohlásili narušení a podvody na mnoha místech. Členové volební komise v Moskvě údajně vyměňovali hlasovací lístky, jinde bylo hlášeno nakupování hlasů. Docházelo i k zastrašování pozorovatelů.
Nezávislé hnutí na ochranu práv voličů Golos v sobotu v aplikaci Telegram uvedlo, že na voliče je vyvíjen nátlak a členům Golosu nebyl v některých případech umožněn přístup k seznamům voličů.
Hnutí je již dlouhodobě zařazeno na seznam "zahraničních agentů" a způsobuje znepokojení v řadách ruských úřadů. Jeho lídr Grigorij Mělkoňjanc byl před několika týdny zadržen. Narušení hlásí i nezávislá ruská média včetně serveru Meduza.
Členové volební komise ve volbách starosty Moskvy údajně vyměňovali hlasovací lístky a z města Bratsk na Sibiři hlásí nakupování hlasů. Pozorovatelé na jihu Ruska zase čelili zastrašování a byla jim předána předvolání do náborových zařízení armády.
Hlasování v Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti na Ukrajině, které Moskva loni zcela nebo částečně anektovala, začalo v pátek a trvalo do neděle. Hlasy bylo možné předat i předem a volit mohou ruští občané i držitelé ukrajinských pasů. Zvolené samosprávy v těchto regionech následně jmenují gubernátory jednotlivých oblastí.
Pro Rusko je hlasování důležité, aby udrželo klamnou představu o běžném fungování i přesto, že Kreml nemá anektovaná území plně pod kontrolou. Kyjev a Západ ale volby na okupovaných ukrajinských územích odsoudily.
"Představují bezostyšné porušení mezinárodního práva, které Rusko nebere v úvahu," uvedla Rada Evropy. Ukrajinský parlament v prohlášení uvedl, že hlasování v oblastech, kde Rusko podniká nepřátelské kroky, představuje hrozbu pro životy Ukrajinců. Jiné země proto vyzval, aby výsledky těchto voleb neuznaly.
"Kreml organizováním falešných voleb v ukrajinských regionech a na Krymu pokračuje v delegimitizování ruského právního systému," uvedlo ukrajinské ministerstvo. Své partnery vyzvalo, aby odsoudili bezcenné a svévolné kroky Ruska.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken hlasování také kritizoval. "Falešné ruské volby na okupovaných ukrajinských územích jsou nezákonné," řekl. Ruské velvyslanectví v USA v reakci Washington obvinilo ze zasahování do vnitřních záležitostí Ruska.
Související
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktuálně se děje
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
29. prosince 2025 19:10
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
29. prosince 2025 18:03
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák