Proč se v sobotu rozžhavila telefonní linka mezi Kremlem a Bílým domem? Odpověď poskytl americký prezident Donald Trump. Podle jeho slov mu ruský protějšek Vladimir Putin zavolal k narozeninám, které Trump včera měl.
Trump podle CBS v prohlášení zveřejněném Bílým domem řekl, že Putin mu v sobotu zavolal, aby mu popřál k narozeninám. "Co je ale důležitější, mluvili jsme o Íránu, zemi, kterou on dobře zná," konstatoval šéf Bílého domu.
"Mnohem méně času jsme strávili hovorem o Rusku a Ukrajině, ale to proběhne příští týden," sdělil americký prezident s tím, že telefonát trval zhruba hodinu. "Putin cítí, stejně jako já, že tato válka mezi Izraelem a Íránem musí skončit. Na to jsem mu řekl, že jeho válka musí také skončit," dodal Trump.
Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov podle agentury AP uvedl, že sobotní hovor trval padesát minut. Putin informoval Bílý dům o svých rozhovorech s lídry Íránu a Izraele, tedy dvou zemí, které na sebe v posledních dnech opakovaně útočí. Kreml zopakoval, že prosazuje nalezení oboustranně akceptovatelného řešení v íránské jaderné otázce.
"Nebezpečná eskalace situace na Blízkém východě byla přirozeně ústředním tématem výměny názorů," řekl Ušakov ruským novinářům po ukončení telefonického hovoru mezi Moskvou a Washingtonem.
Putin podle poradce odsoudil izraelskou vojenskou operaci proti Íránu a vyjádřil vážné obavy z možné další eskalace konfliktu. Podle ruského prezidenta by měla nedozírné následky pro celou situaci v dotčeném regionu.
Šéf Kremlu také zdůraznil, že Rusko je připraveno se zapojit do případných vyjednávání, protože již v minulosti navrhlo kroky, které by následně vedly k oboustranně přijatelné dohodě ohledně íránského jaderného programu. "Ruský principiální přístup a zájem na uzavření dohody zůstává nezměněn," dodal Putinův poradce Ušakov.
Související
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
Donald Trump , Vladimír Putin , Írán , Izrael
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 2 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 3 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 4 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 5 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 6 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 7 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 8 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 10 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 11 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
Ani Štědrý den se v Česku neobešel bez násilného trestného činu. Kriminalisté z Moravskoslezského kraje se od středy zabývají vraždou ve Vratimově. Muž, který si již vyslechl obvinění, tam měl připravit o život známého.
Zdroj: Jan Hrabě