Rada bezpečnosti OSN poprvé od začátku války v Pásmu Gazy schválila rezoluci o příměří

Rada bezpečnosti OSN v pondělí poprvé od začátku probíhající války v Pásmu Gazy schválila rezoluci, kterou vyzvala k příměří v této palestinské enklávě. Spojené státy, které jsou spojencem Izraele a předchozí návrhy vetovaly, se zdržely hlasování. 

Rezoluce "požaduje okamžité příměří" během probíhajícího islámského posvátného měsíce ramadán a hlasovalo pro ni všech 14 ostatních členů Rady bezpečnosti.

Rezoluce vyzývá, aby příměří vedlo k "trvalému a udržitelnému příměří" , a požaduje, aby palestinské hnutí Hamás a další militanti propustili rukojmí unesené 7. října 2023. Schválenou rezoluci částečně vypracovalo Alžírsko s dalšími zeměmi včetně Slovinska a Švýcarska.

Spojené státy vetovaly předchozí návrhy na příměří, ale projevují stále větší nespokojenost s Izraelem včetně jeho plánů rozšířit vojenskou operaci do přeplněného Rafahu na jihu Pásma Gazy.

Dosud blokovaly rezoluce o příměří ve snaze najít hranici mezi vojenskou podporou Izraele a vyjádřením nespokojenosti s izraelským lídrem Benjaminem Netanjahuem, protože v Pásmu Gazy přibývají mrtví civilisté a hrozí hladomor.

Izrael opakovaně kritizoval Radu bezpečnosti OSN za předchozí rezoluce, které zvlášť neodsoudily Hamás. Rada bezpečnosti OSN byla v otázce války mezi Izraelem a Hamásem od útoků ze 7. října rozdělena a schválila jen dvě z osmi rezolucí, které se týkaly zejména humanitární pomoci.

Jak uvádí agentura AFP, tyto rezoluce měly jen malý účinek na místě, kde podle pracovníků OSN Izrael nadále blokuje konvoje s humanitární pomocí a odborníci varují před hrozícím hladomorem.

Poslední rezoluci Rady bezpečnosti OSN, kterou předložily Spojené státy, v pátek vetovaly Rusko a Čína. Ta vyzývala k okamžitému příměří ve válce v Pásmu Gazy a zároveň odsuzovala útok militantního hnutí Hamás na Izrael z října loňského roku. Uvedl to server The Guardian.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia uvedl, že Spojené státy nedělají nic pro omezení Izraele, svého nejbližšího spojence, ve válce v palestinské enklávě. Podle něj je absurdní hovořit o příměří poté, co "byla Gaza prakticky vymazána z mapy".

Nebenzia dodal, že návrh rezoluce by "zajišťoval beztrestnost Izraele, aniž by se zohledňovaly jeho zločiny."

Americká velvyslankyně Linda Thomas-Greenfieldová označila veto Ruska a Číny za "nejen cynické, ale i malicherné". Jejich odmítnutí této rezoluce podle ní bylo založeno na tom, že ji předložily Spojené státy.

Spojené státy samy v minulosti použily veto proti rezolucím, které volaly po příměří, ale neodsuzovaly bezprecedentní útok Hamásu na Izrael s mnoha oběťmi. 

Podle analýzy Satelitního střediska OSN (UNOSAT) bylo v důsledku izraelské ofenzívy v Pásmu Gazy zničeno nebo poškozeno 35 procent budov na palestinském území. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle izraelských údajů si útok na Izrael ze 7. října vyžádal přibližně 1160 mrtvých, většinou civilistů. Palestinští ozbrojenci unesli i asi 250 rukojmích, z nichž podle Izraele zůstává v Gaze přibližně 130, přičemž 33 z nich je údajně mrtvých.

Cílem vojenské ofenzívy Izraele v Pásmu Gazy je likvidace Hamásu, přičemž podle ministerstva zdravotnictví na území ovládaném Hamásem během ní zemřelo více než 32.000 lidí, většinou žen a dětí.

Související

Více souvisejících

OSN Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 19 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy