Reznikov potvrdil: Ukrajinská ofenziva proti Rusku bude

Podle nedávného rozhovoru s ukrajinským ministrem obrany Oleksijem Reznikovem se země „připravuje“ na velkou protiofenzívu proti Rusku, protože nadále disponuje obrovskou podporou z Evropy a Spojených států.

V pátečním rozhovoru pro Kyodo News v Kyjevě uvedl Oleksij Reznikov, že země skutečně připravuje velký plán na deokupaci nebo osvobození všech dočasně okupovaných území Ukrajiny, včetně Krymu, Luhansku, Doněcku a dalších území.

Ministr se zdržel upřesnění harmonogramu, místa, směru nebo podmínek protiofenzívy s tím, že jsou „přísně tajné“.

Ukrajinská ofenziva: Útok proti Rusku může začít každou chvíli. Co lze očekávat ode dne D? Tři řady dračích zubů a zákopů, východně od Vasylivky, Záporoží - 4. března

Před nadcházejícím summitem Skupiny sedmi nejrozvinutějších zemí (G7), který se bude konat ve dnech 19. až 21. května v japonské Hirošimě, se ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov vyjádřil, že doufá v diskusi o reakci na ruskou agresi vůči Ukrajině. Zahrnout by se měly ekonomické a politické sankce, jakož i vytvoření mezinárodního tribunálu, aby mohli být obžalováni ruští představitelé za údajné válečné zločiny spáchané Kremlem.

"Pro nás je velmi důležité slyšet, že země tohoto seriózního, velmi významného klubu, jako je G7, budou bez jakýchkoli pochyb nadále podporovat Ukrajinu," řekl.

Očekává, že skupina G7 prokáže svou neochvějnou podporu „nejen deklarací, ale skutečným přístupem a skutečnými výsledky“. Zatímco Ukrajina pokračuje v boji proti Rusku, ministr řekl, že „chápe“ japonskou „neutralitu“ v oblastech, kde jí pacifistická ústava brání poskytovat zbraně.

"Vaše země je velmi moderní v oblasti elektronického boje, což je pro nás životně důležité," prohlásil a požádal Japonsko o poskytnutí vybavení, které by mohlo rušit ruské bezpilotní letouny a zabránit jim v útocích na civilní infrastrukturu.

Co se týče opakovaných jaderných hrozeb ze strany Ruska, Reznikov řekl, že Kreml „blafuje“, aby odrazoval od podpory Ukrajině ze strany Spojených států, Japonska a evropských zemí.

Související

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Oleksij Reznikov

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

Americké námořnictvo ničí v Rudém moři plavidla jemenských povstalců Husíjú

Americké síly během uplynulých 24 hodin zničily v Rudém moři tři bezposádková plavidla jemenských povstalců Husíjú, uvedlo v noci na neděli ústřední velení americké armády (CENTCOM).  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy