
Podle nedávného rozhovoru s ukrajinským ministrem obrany Oleksijem Reznikovem se země „připravuje“ na velkou protiofenzívu proti Rusku, protože nadále disponuje obrovskou podporou z Evropy a Spojených států.
V pátečním rozhovoru pro Kyodo News v Kyjevě uvedl Oleksij Reznikov, že země skutečně připravuje velký plán na deokupaci nebo osvobození všech dočasně okupovaných území Ukrajiny, včetně Krymu, Luhansku, Doněcku a dalších území.
Ministr se zdržel upřesnění harmonogramu, místa, směru nebo podmínek protiofenzívy s tím, že jsou „přísně tajné“.
Před nadcházejícím summitem Skupiny sedmi nejrozvinutějších zemí (G7), který se bude konat ve dnech 19. až 21. května v japonské Hirošimě, se ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov vyjádřil, že doufá v diskusi o reakci na ruskou agresi vůči Ukrajině. Zahrnout by se měly ekonomické a politické sankce, jakož i vytvoření mezinárodního tribunálu, aby mohli být obžalováni ruští představitelé za údajné válečné zločiny spáchané Kremlem.
"Pro nás je velmi důležité slyšet, že země tohoto seriózního, velmi významného klubu, jako je G7, budou bez jakýchkoli pochyb nadále podporovat Ukrajinu," řekl.
Očekává, že skupina G7 prokáže svou neochvějnou podporu „nejen deklarací, ale skutečným přístupem a skutečnými výsledky“. Zatímco Ukrajina pokračuje v boji proti Rusku, ministr řekl, že „chápe“ japonskou „neutralitu“ v oblastech, kde jí pacifistická ústava brání poskytovat zbraně.
"Vaše země je velmi moderní v oblasti elektronického boje, což je pro nás životně důležité," prohlásil a požádal Japonsko o poskytnutí vybavení, které by mohlo rušit ruské bezpilotní letouny a zabránit jim v útocích na civilní infrastrukturu.
Co se týče opakovaných jaderných hrozeb ze strany Ruska, Reznikov řekl, že Kreml „blafuje“, aby odrazoval od podpory Ukrajině ze strany Spojených států, Japonska a evropských zemí.
Související

Řízená střela dlouhého doletu Neptun je ukrajinským esem v rukávu

Prezident Pavel dorazil na Ukrajinu. Setká se se Zelenským a Šmyhalem
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina , Oleksij Reznikov
Aktuálně se děje
včera

TELH čtvrtfinále: Sparta porazila Třinec v prodloužení 4:3, Hradec srovnal
včera

Dubnové důchody doprovodí změny. Reagovat musí i pošťáci
Aktualizováno včera

Česko se rozloučilo se zpěvákem Josefem Zímou
včera

Policisté z kauzy napadení dívky v Praze vyvázli s podmínkami
včera

Počasí o víkendu: Za zimou musíte na hory. Podmínky se zhoršují
včera

Politico: Trump v úřadu je stejný zlom pro svět, jako 11. září a Berlínská zeď
včera

Řízená střela dlouhého doletu Neptun je ukrajinským esem v rukávu
včera

Jak urovnat spor se Slovenskem? EU zvažuje využití rozsáhlých podzemních zásobníků na Ukrajině
včera

Kdo se postaví Izraeli? Odpověď je smutná a jednoduchá
včera

Měla to být nejzábavnější AI na světě. Muskův chatbot Grok rozložil Indii, zasáhnout musela i vláda
včera

Izrael vydal rozkaz k obsazení Pásma Gazy, Hamásu hrozí anexí
Aktualizováno včera

Trump vydal nařízení, kterým rozpustí ministerstvo školství. Studenti se bojí o budoucnost
včera

Koalice, které stačí pět procent? SPD podepsalo memorandum s dalšími stranami, chtějí do vlády
včera

Musk pod tlakem: Tesla stahuje ze silnic Cybertrucky, zatímco čelí sérii útoků na svá vozidla i prodejny
včera

Prezident Pavel dorazil na Ukrajinu. Setká se se Zelenským a Šmyhalem
včera

Rusko se bude rozšiřovat všemi směry, cílem je likvidace Ukrajiny, prohlásil tajemný Putinův poradce Surkov
včera

Tvrdá slova z OSN: Připravme se na to, že lidé budou kvůli Trumpovi umírat
včera

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu
včera

Letecká doprava kolabuje. Letiště Heathrow kvůli požáru nefunguje, dopady pocítí celý svět
včera
Předpověď počasí na víkend: Teploty vyrostou, čeká nás typické jaro
Počasí bude o víkendu typicky jarní. Denní maxima podle ČHMÚ.cz vyrostou až na 17 stupňů.
Zdroj: Libor Novák