Rozhodnuto. Kdo bude v Rusku kritizovat válku, přijde o peníze i majetek

Šéf Kremlu Vladimir Putin podepsal zákon o konfiskaci majetku osob odsouzených za vyjádření proti válce rozpoutané Ruskem na Ukrajině.

Agentura AFP ve své středeční zprávě připomněla, že od invaze ruské armády na Ukrajinu v únoru 2022 je veřejná kritika této ofenzívy de facto zakázána v Rusku a tvrdě se trestají ti, kteří se proti válce veřejně vymezují. Moskva přijala řadu přísných zákonů v této souvislosti.

Nový zákon, který podepsal Putin, umožňuje úřadům konfiskovat peníze, majetek, aktiva či cennosti osobám odsouzeným za kritiku tzv. speciálních vojenských operací, jak se v Rusku označuje válka na Ukrajině.

Tento zákon může ovlivnit i kritiky Putinovy politiky, kteří utekli do exilu, ale mají část svého majetku v Rusku.

Putin podepsal zákon dva týdny poté, co jej schválila dolní komora ruského parlamentu, Státní duma.

Předseda Státní dumy Viačeslav Volodin v lednu při svém projevu prohlásil, že tento zákon je namířen proti "darebákům a zrádcům, těm, kteří dnes plují na zády našich vojáků, (je namířen proti těm) kteří zradili svou vlast".

Podobně se vyjádřil i poslanec Liberálně demokratické strany Ruska (LDPR) Andrej Lugovoj, který prohlásil: "Každý, kdo se pokusí škodit vlasti, přijde o všechno a zdechne tam, někde za hranicemi jako poslední prašivý pes".

Ruský trestní zákoník stanoví, že majetek lze zkonfiskovat pouze v případě, že byl získán nebo použit k trestnému činu.

Politické analytiky upozorňují, že ekonomický přínos tohoto zákona bude minimální. Považují ho spíše za pomstu kritikům politiky Kremlu a války na Ukrajině.

Zákon byl již zveřejněn i v oficiálním věstníku a vstoupil v platnost. To se stalo krátce před druhým výročím ofenzívy na Ukrajině a měsícem před prezidentskými volbami v Rusku, ve kterých je Putin opět jednoznačným favoritem.
 
 
 
 

Související

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy