Ruský cenzorní úřad Roskomnadzor má údajně v úmyslu vydat příkaz k zablokování služeb virtuálních soukromých sítí (VPN), a to od 1. března 2024.
Podle agentury Reuters to uvedl poslanec vládní strany Jednotné Rusko v horní komoře ruského parlamentu Arťem Šejkin.
Podle Šejkina se příkaz k zablokování přístupu bude týkat všech obchodů s aplikacemi včetně Google Play a AppStore a také těch služeb, které uživatelům umožňují přístup k platformě Instagram.
Šejkin zároveň označil za "obzvláště důležité omezit přístup občanů (Ruské federace) k produktům společnosti Meta", která byla v Rusku v roce 2022 zařazena do seznamu extremistických organizací. Její činnost je proto v Ruské federaci zakázána.
Používání sítí VPN uživateli v Rusku prudce vzrostlo po invazi ruské armády na Ukrajinu, protože ruské úřady tehdy omezily přístup na stránky sociálních médií, jako jsou Facebook, Twitter a Instagram.
VPN (Virtual Private Network) je technologie, která vytváří zabezpečený a anonymní internetový kanál mezi zařízením (například počítačem, chytrým telefonem nebo tablet) a vzdáleným serverem provozovaným VPN poskytovatelem.
Tato technologie umožňuje šifrovat veškerý internetový provoz, který prochází tímto kanálem, a skrývá skutečnou IP adresu. VPN může umožnit přístup k obsahu a službám, ke kterým by uživatel normálně neměl přístup kvůli geografickým omezením. Tím může například sledovat obsah dostupný pouze v určitých zemích.
Související
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
před 2 hodinami
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
před 3 hodinami
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
včera
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
včera
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
včera
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
včera
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
včera
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
včera
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
včera
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
včera
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
včera
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
včera
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
včera
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
včera
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
včera
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
Americký prezident Donald Trump oznámil odložení plánovaného vojenského úderu na Írán, který se měl uskutečnit v nejbližších hodinách. Důvodem tohoto kroku jsou nová vyjednávání vyvolaná nejnovějším íránským návrhem na definitivní ukončení války na Blízkém východě. Šéf Bílého domu uvedl, že ho o odklad útoku požádali lídři několika zemí Perského zálivu, konkrétně Kataru, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie. Podle něj existuje šance na dosažení dohody, která by byla pro Washington přijatelná a zabránila by Teheránu v získání jaderné zbraně. Trump nicméně nařídil armádním velitelům, aby byli připraveni zahájit rozsáhlý útok na Írán v případě okamžitého rozkazu.
Zdroj: Libor Novák