Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek uvedla, že Rusko je ochotné zvažovat mírové návrhy týkající se konfliktu na Ukrajině, pokud budou „realistické“ a budou zohledňovat zájmy Moskvy i situaci „na místě“.
„Jsme otevřeni jednáním, jsme samozřejmě připraveni zvážit jakoukoli realistickou, nezpolitizovanou iniciativu,“ prohlásila Zacharovová. Zdůraznila však, že jakékoliv řešení konfliktu musí zohlednit ruské zájmy.
Mezi klíčové požadavky Moskvy patří zohlednění ruských zájmů v mezinárodní bezpečnostní architektuře, reflektování aktuální situace na bojišti, která zahrnuje území pod kontrolou ruských sil a záruky respektování budoucích dohod, pokud by byly uzavřeny.
Reuters uvádí, že Rusko je ochotné jednat o možném příměří s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Tento krok však Moskva podmiňuje tím, že Kyjev upustí od ambicí vstoupit do NATO.
Rusko také trvá na tom, že jakékoliv řešení nebude zahrnovat větší územní ústupky ze strany Moskvy.
Rusko zahájilo svou invazi na Ukrajinu v únoru 2022 a konflikt se stal jedním z nejvýznamnějších mezinárodních témat posledních let. Kyjev odmítá požadavky Moskvy, včetně ztráty území na východě a jihu země, a trvá na návratu ke svým mezinárodně uznávaným hranicím.
Rusko čelí rozsáhlým sankcím a kritice ze strany západních zemí, zatímco Spojené státy a jejich spojenci poskytují Ukrajině značnou vojenskou a finanční podporu.
Prohlášení Zacharovové přichází v době, kdy mezinárodní společenství hledá cesty k ukončení konfliktu, který způsobil masivní ztráty na životech a přemístění milionů lidí. Zůstává však otázkou, zda budou ruské podmínky přijatelné pro Ukrajinu i její západní spojence.
Související
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Rusko , Marija Zacharovová , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
včera
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
včera
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
včera
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
včera
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
včera
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati.
Zdroj: Jan Hrabě