Rusko nechce s Ukrajinou vyjednávat o ukončení války, řekl Zelenskyj

Rusko nechce s Ukrajinou vyjednávat o ukončení války, stále posílá na bojiště tisíce nových vojáků a skrytě pokračuje v částečné mobilizaci, kterou už označilo za skončenou. Ve svém pravidelném večerním projevu to v pátek řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj má ruská armáda na Donbase těžké ztráty a přišla tam o více vojáků, než během obou čečenských válek.

"Pokud někdo zvažuje vyjednávání, tak nehledá způsoby, jak oklamat všechny kolem sebe, aby mohl poslat desítky nebo stovky tisíc dalších lidí - mobilizovaných nebo žoldáků - do mlýnku na maso," řekl Zelenskyj. "Lžou o tom, že mobilizace byla úspěšně dokončena... Pravda je, že v ruských regionech i na okupovaném ukrajinském území dál shánějí lidi, které by poslali na smrt," dodal ukrajinský prezident.

Podle ukrajinského generálního štábu nově mobilizovaní ruští vojáci míří i do Běloruska, které ruské armádě poskytlo ubytovací kapacity a výcvikové prostory. "Bělorusko dál podporuje ozbrojenou agresi Ruské federace proti Ukrajině, přijímá a ubytovává ruské vojáky a poskytuje vojenské prostory pro výcvik," sdělil ukrajinský štáb.

Nejtěžší boje se podle Zelenského nyní vedou u měst Bachmut a Soledar v Doněcké oblasti. "Držíme tam svoje pozice," řekl prezident.

Ruské síly kromě toho pokračují ve vzdušných útocích. Dnes ráno byl po celé Ukrajině s výjimkou Ruskem obsazeného poloostrova Krym vyhlášen letecký poplach, uvedl server Ukrajinska pravda. Ukrajinské síly v pátek večer sestřelily dva ruské vrtulníky Ka-52 a šest vrtulníků Šáhed-136, informovalo dnes ráno jižní velitelství ukrajinské armády. Tvrzení válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze v době pokračujících bojů ověřit.

Zelenskyj ve svém večerním projevu sdělil, že Rusko v bojích na Ukrajině nejspíše ztratilo už tolik vojáků a munice jako během obou válek v Čečensku, které se odehrály v období 1994-1996 a 1999-2009.

Ani údaje o počtu obětí, které bojující strany zveřejňují značně odlišné, nelze nezávisle ověřit. Kyjev uvádí, že od začátku konfliktu v únoru přišlo Rusko o téměř 75.000 vojáků, Moskva přiznává zhruba desetinové ztráty.

O celkovém počtu zemřelých ukrajinských vojáků ani jedna ze stran pravidelně neinformuje, Rusko ale hlásí denní ztráty v řadách ukrajinských sil a ruský mediální projekt Agentstvo spočítal, že mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v těchto denních hlášeních od začátku války do 20. září informoval o více než 83.000 zabitých ukrajinských vojácích. Jeho hlášení tak nejsou v souladu s výrokem šéfa resortu Sergeje Šojgua, který 21. září uvedl, že ukrajinské ztráty představují 61.207 mrtvých vojáků a 49.368 zraněných. Podle Kyjeva je bilance mrtvých v řadách ukrajinských vojáků mnohem nižší. Koncem srpna náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj sdělil, že ve válce zahynulo bezmála 9000 ukrajinských vojáků. Podle oznámení ukrajinského generálního prokurátora Andrije Kostina z tohoto týdne si ruská agrese proti Ukrajině si vyžádala také životy 7938 civilistů, včetně 430 dětí.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Rusko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

Letošní únor byl v Česku nejteplejší v historii. Zima byla bohatá na srážky

Letošní únor byl nejteplejším únorem na českém území od roku 1961, potvrdil v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Odchylka průměrné měsíční teploty byla zároveň rekordně vysoká. Uplynulý měsíc byl také srážkově bohatý. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy