Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu oznámil, že Rusko brzy zveřejní datum dalšího kola přímých mírových rozhovorů s Ukrajinou. Jedním z hlavních požadavků Moskvy přitom zůstává neutrální status Ukrajiny, uvedla agentura Reuters.
Současně s tím ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k uspořádání třístranného summitu, kterého by se vedle něj účastnili i Donald Trump a Vladimir Putin. Ukrajinský prezident uvedl, že je připraven jednat v jakémkoli formátu, pokud to přispěje k ukončení války.
„Jsem připraven na formát Trump–Putin–já. Pokud Putin odmítá dvoustranné jednání, a pokud všichni upřednostňují třístranný formát, nemám s tím problém,“ řekl Zelenskyj novinářům v úterý. Jeho vyjádření zveřejnila agentura AFP ve středu.
Ruský prezident Vladimir Putin dříve tento měsíc odmítl návrh na setkání se Zelenským v Turecku. Kreml zároveň prohlásil, že k osobní schůzce mezi oběma lídry dojde až poté, co bude dosaženo určité formy předběžné dohody.
Zatímco Putin a Zelenskyj si vyměňují vzkazy skrze média, americký prezident – Donald Trump – mezitím vyjádřil frustraci z toho, že dosud nebylo dosaženo žádné dohody, která by konflikt ukončila.
Zelenskyj zároveň vyzval Spojené státy, aby zavedly nové, tvrdé sankce vůči Moskvě, především v oblasti bankovnictví a energetiky. „Čekáme na sankce ze strany Spojených států,“ uvedl ukrajinský prezident.
Dodal, že s Trumpem jednal o dvou klíčových oblastech: energetickém sektoru a finančním systému. „Trump potvrdil, že pokud Rusko neustoupí, sankce budou uvaleny. Velmi bych si přál, aby Spojené státy byly schopny zasáhnout právě tyto sektory,“ řekl.
Zelenskyj již dříve dal najevo nespokojenost s tím, že Washington dosud nepředstavil novou sadu sankcí, zejména poté, co Rusko odmítlo koordinovanou výzvu západních zemí k okamžitému příměří.
Ukrajinský prezident rovněž upozornil, že Kyjev stále neobdržel slibovaný oficiální dokument od Moskvy, který by jasně vymezoval ruské podmínky pro mírovou dohodu. „Zatím nemáme žádný memorandum,“ uvedl.
Tento vývoj přichází v době, kdy se mezinárodní společenství snaží oživit diplomatická jednání a zabránit dalšímu eskalování konfliktu, který nadále destabilizuje bezpečnostní situaci v Evropě. Mnozí pozorovatelé doufají, že případný třístranný summit by mohl představovat průlom.
Související
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
válka na Ukrajině , Rusko , Sergej Lavrov
Aktuálně se děje
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
včera
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
včera
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
včera
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
včera
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
včera
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
včera
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
včera
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
včera
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
včera
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
včera
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
včera
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
včera
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
včera
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
včera
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
včera
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
včera
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
včera
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
Americký prezident Donald Trump oznámil pozastavení Projektu Svoboda. Spojené státy tak podle jeho slov vyslyšely prosby několika zemí. Trump dodal, že nyní se má pracovat na dokončení mírové dohody s Íránem. Dal však najevo, že dohoda není stoprocentně jistá.
Zdroj: Lucie Podzimková