Rusko poslalo na Ukrajinu desítky raket a dronů. Zelenskyj akutně volá po obranných systémech

Rusko v noci na čtvrtek vystřelilo na Ukrajinu více než 40 raket a uskutečnilo 40 dronových útoků, přičemž cílilo na "kritickou infrastrukturu" země, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"V noci Rusko vystřelilo více než 40 raket a 40 dronů na Ukrajinu," napsal Zelenskyj na platformě X. "Některé rakety a drony (íránské výroby) Šáhid byly úspěšně sestřeleny. Bohužel jen část z nich. Ruští teroristé opět cílili na kritickou infrastrukturu," dodal ukrajinský prezident.

Zároveň upřesnil, že došlo k dalšímu "ohavnému" útoku na velkoměsto Charkov i na Charkovskou oblast. "Cílili však i na objekty v Kyjevské, Záporožské, Lvovské a Oděské oblasti," napsal.

"Všichni naši evropští sousedé a další partneři vidí kritickou potřebu Ukrajiny pro systémy protivzdušné obrany. Právě teď, s naší schopností překonat ruský teror, může svět ukázat, že s každým terorem se zachází stejně jako se zločinem. Pokud však bude Rusku umožněno v tom pokračovat , pokud ruské rakety a bezpilotní letadla budou nadále útočit nejen na Ukrajinu, ale také na odhodlání našich spojenců, bude to znamenat globální licenci na teror," uvedl Zelenskyj na platformě X.

"Potřebujeme systémy protivzdušné obrany a další obrannou pomoc, nejen zavírat oči a vést zdlouhavé diskuse," dodal ukrajinský prezident, který zároveň vyjádřil vděčnost "vším na světě, kteří skutečně podporují boj Ukrajiny o život".

To, že Ukrajina "prostě nemůže čekat" na další systémy protivzdušné obrany, které potřebuje k odražení ruských útoků, uvedl už ve středu generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

"Zpoždění dodávek protivzdušné obrany umožní ruským raketám zasáhnout více cílů a umožní Rusku vytvářet tlak na frontové linii," řekl Stoltenberg.

"Ukrajina prostě nemůže čekat. Potřebuje protivzdušnou obranu, munici a pomoc nyní," dodal.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba minulý týden v Bruselu požádal spojence o další systémy protivzdušné obrany Patriot, které jsou schopny sestřelit ruské balistické střely. Členské země NATO Kyjevu přislíbily, že prozkoumají své možnosti.

Rusko v uplynulých týdnech zintenzivnilo raketové a dronové útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Ukrajina se domnívá, že dalším cílem velké ruské ofenzívy by mohlo být město Charkov na severovýchodě země.

Související

Rusko, Kreml

Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival

V Moskvě byl pouhé čtyři dny před svým plánovaným zahájením zrušen mezinárodní vojensko-hudební festival Spasská věž, který se měl konat na Rudém náměstí. Pořadatelé akce na svém oficiálním účtu na platformě Telegram oznámili, že se událost odkládá na rok 2027 z důvodů, které leží mimo jejich kontrolu. Tento tradiční festival vojenských hudeb se poprvé uskutečnil v roce 2007 na základě rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti byl kvůli epidemiologické situaci zrušen pouze jednou, a to v roce 2020 během pandemie koronaviru.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Vlaky

Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy

Vláda na pondělním zasedání schválila Dílčí územní rozvojový plán (DÚRP) VRT PRAHA, který vymezuje koridory pro vysokorychlostní trať na území hlavního města. Jde o významný krok v přípravě nové železniční infrastruktury, která má zvýšit kapacitu pražského železničního uzlu a vytvořit podmínky pro budoucí provoz vysokorychlostních vlaků.

před 1 hodinou

Karel Havlíček

CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo

Ministerstvo pro místní rozvoj v úzké součinnosti s Ministerstvem průmyslu a obchodu zahajuje proces přesunu exekutivní a marketingové agentury CzechTourism pod resort průmyslu a obchodu. Cílem tohoto kroku je lépe propojit propagaci České republiky v zahraničí s podporou podnikání, investic a exportu služeb. Výkon agendy, legislativy a podpory regionů v oblasti cestovního ruchu zůstává zajišťován Ministerstvem pro místní rozvoj. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Josef Vávra

Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard

České pivovarnictví zasáhla smutná zpráva. Ve věku nedožitých 67 let zemřel po těžké nemoci Josef Vávra, vrchní sládek, generální ředitel a spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard, který stál spolu se Stanislavem Bernardem u zrodu úspěšné firmy a byl autorem jejích receptur. Firma o tom informovala na webu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalovou Spartu posílil exslávista Jurásek. Vlna odchodů z Letné nadále pokračuje

Ještě do konce právě probíhajícího letního přestupového období zřejmě fotbalová pražská Sparta někoho do svých řad přivede tak, aby mohla být po vyřazení z předkola Ligy mistrů konkurenceschopná v Evropské lize. I proto nyní přichází jedno nečekané jméno – exslávista Matěj Jurásek. Právě z Edenu loni v lednu odešel dvaadvacetiletý talent do anglického Norwiche. Nadále se ale sparťané budou muset vypořádat s odchody svých někdejších opor. Útočník Jan Kuchta odešel na hostování do Legie Varšava, brankář Peter Vindahl pro změnu na hostování do Sampdorie Janov a dosavadní kapitán Lukáš Haraslín pak přestoupil do saúdskoarabského Al Fatehu. A mluví se i odchodu Srba Veljka Birmančeviče.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Eugenie a Jack Brooksbank

Britská princezna Eugenie odtajnila jméno novorozené dcery

Britská královská rodina se nedávno rozrostla o dalšího člena, kterého v Portugalsku přivedla na svět princezna Eugenie. S manželem si ale ještě nějaký čas nechávala jedno tajemství. S pravdou se rozhodla jít ven až v úvodu tohoto srpnového týdne. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival

V Moskvě byl pouhé čtyři dny před svým plánovaným zahájením zrušen mezinárodní vojensko-hudební festival Spasská věž, který se měl konat na Rudém náměstí. Pořadatelé akce na svém oficiálním účtu na platformě Telegram oznámili, že se událost odkládá na rok 2027 z důvodů, které leží mimo jejich kontrolu. Tento tradiční festival vojenských hudeb se poprvé uskutečnil v roce 2007 na základě rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti byl kvůli epidemiologické situaci zrušen pouze jednou, a to v roce 2020 během pandemie koronaviru.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy

Americký zmocněnec a zeť prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner se v Jeruzalémě zúčastnil více než čtyřhodinového jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Během schůzky vyvíjel na izraelského lídra tlak, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy. Jednání se zúčastnil také ředitel Rady míru (Board of Peace) Nickolay Mladenov, který předtím absolvoval rozhovory se zástupci Hnutí palestinského odporu v Egyptě.

včera

Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit rozsah plánovaných vojenských cvičení se Jižní Koreou vyvolává podle vojenských analytiků oslovených serverem CNN pochybnosti o spolehlivosti Spojených států vůči jejich klíčovým spojencům v Tichomoří. K tomuto kroku hlava státu přistoupila v momentě, kdy Severní Korea pokračuje v rozšiřování svého jaderného a raketového programu a upevňuje vojenské vazby na Rusko a Čínu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy