Obyvatelé ukrajinské metropole Kyjev mají za sebou další bezesnou noc. Během časných ranních hodin před Mezinárodním dnem ochrany dětí ruské Iskandery zabily devítiletou dívku. Podle bývalého litevského politika Rusové sami sebe odsunuli za hranice lidskosti.
Stanice BBC ráno informovala o třech mrtvých v důsledku ruských raketových a dronových útoků. Mezi mrtvými je devítiletá dívka, její čtyřiatřicetiletá matka a další třiatřicetiletá žena. Původně ukrajinské úřady měly informace o dvou mrtvých dětech, následně je stáhly.
Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraschenko ve twitterovém příspěvku upozornil, že na Kyjev útočily balistické rakety Iskander, konkrétně jich Rusové měli vypustit deset. Došlo k poškození zdravotnického zařízení, mateřské školy, obytných budov a automobilů. Upřesnil, že zabíjely úlomky těchto raket.
Kyjevané jen za květen zažili 17 raketových útoků. Například včera Rusové za použití bezpilotních letounů zabili jednoho civilistu. Ukrajinská protivzdušná obrana zlikvidovala 20 dronů.
Bývalý litevský ministr vnitra a zahraničí Linas Linkevičius vyčíslil, že podle oficiálních dat na Ukrajině zemřelo 485 dětí a další tisíce jich okupanti unesli. „Teroristé svým vlastním způsobem zvýraznili Mezinárodní den ochrany dětí zabitím dvou dalších během poslední noci. Rusko se samo odsunulo za hranice lidskosti,“ napsal na Twitteru.
Ukrajinští policisté řeší zavřené kryty
Kyjevská policie navíc musela zahájit trestní řízení v souvislosti s úřední nedbalostí, která podle ministra vnitra Igora Klymenka způsobila těžké následky. Byly totiž uzavřené životně důležité protiletecké kryty, do kterých se tak obyvatelé města nemohli dostat.
„V rámci vyšetřování najdeme a postavíme před soud všechny odpovědné osoby. Kromě toho bude Státní služba Ukrajiny pro mimořádné situace společně s Národní policii pravidelně kontrolovat dostupnost a stav protiatomových krytů ve všech sídlech země,“ upozornil ukrajinský resort vnitra na Telegramu. Podle ministra vnitra nejsou uzavřené protiatomové kryty jen lhostejností, ale jedná se o trestný čin. „Kryty by měly být otevřeny nepřetržitě. Jde o životy lidí. Bez nadsázky.“
Související
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
válka na Ukrajině , Rakety Iskander-M (ruské raktey)
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
včera
Maďarský parlament zahájil kroky k odvolání prezidenta Sulyoka
včera
Ukrajinská premiérka Svyrydenková podala demisi. Nahradit ji může bývalý šéf Naftogazu
včera
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
včera
Trump zavedl poplatek 20 procent z hodnoty nákladu za proplutí Hormuzským průlivem
včera
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
včera
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
včera
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
včera
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
včera
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
včera
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
včera
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
včera
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
včera
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
včera
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
včera
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
včera
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
včera
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
včera
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
12. července 2026 21:45
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
Princ Harry zažil rozporuplný návrat do rodné Velké Británie. Kromě šťastných chvil během setkání s králem Karlem III. došlo i na rozhodnutí soudu v jeho sporu s jedním z mediálních vydavatelů na Ostrovech. Podle soudu se vznesená obvinění nepodařilo prokázat. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková