Rusko použilo balistické rakety Iskander proti Kyjevu. Zabily tři lidi, včetně devítileté dívky

Obyvatelé ukrajinské metropole Kyjev mají za sebou další bezesnou noc. Během časných ranních hodin před Mezinárodním dnem ochrany dětí ruské Iskandery zabily devítiletou dívku. Podle bývalého litevského politika Rusové sami sebe odsunuli za hranice lidskosti. 

Stanice BBC ráno informovala o třech mrtvých v důsledku ruských raketových a dronových útoků. Mezi mrtvými je devítiletá dívka, její čtyřiatřicetiletá matka a další třiatřicetiletá žena. Původně ukrajinské úřady měly informace o dvou mrtvých dětech, následně je stáhly.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraschenko ve twitterovém příspěvku upozornil, že na Kyjev útočily balistické rakety Iskander, konkrétně jich Rusové měli vypustit deset. Došlo k poškození zdravotnického zařízení, mateřské školy, obytných budov a automobilů. Upřesnil, že zabíjely úlomky těchto raket.

Kyjevané jen za květen zažili 17 raketových útoků. Například včera Rusové za použití bezpilotních letounů zabili jednoho civilistu. Ukrajinská protivzdušná obrana zlikvidovala 20 dronů.

Bývalý litevský ministr vnitra a zahraničí Linas Linkevičius vyčíslil, že podle oficiálních dat na Ukrajině zemřelo 485 dětí a další tisíce jich okupanti unesli. „Teroristé svým vlastním způsobem zvýraznili Mezinárodní den ochrany dětí zabitím dvou dalších během poslední noci. Rusko se samo odsunulo za hranice lidskosti,“ napsal na Twitteru.

Ukrajinští policisté řeší zavřené kryty

Kyjevská policie navíc musela zahájit trestní řízení v souvislosti s úřední nedbalostí, která podle ministra vnitra Igora Klymenka způsobila těžké následky. Byly totiž uzavřené životně důležité protiletecké kryty, do kterých se tak obyvatelé města nemohli dostat.

„V rámci vyšetřování najdeme a postavíme před soud všechny odpovědné osoby. Kromě toho bude Státní služba Ukrajiny pro mimořádné situace společně s Národní policii pravidelně kontrolovat dostupnost a stav protiatomových krytů ve všech sídlech země,“ upozornil ukrajinský resort vnitra na Telegramu. Podle ministra vnitra nejsou uzavřené protiatomové kryty jen lhostejností, ale jedná se o trestný čin. „Kryty by měly být otevřeny nepřetržitě. Jde o životy lidí. Bez nadsázky.“

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rakety Iskander-M (ruské raktey)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy