Rusko vysílá některé ze svých elitních vojáků do Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny, kde se ukrajinským silám podařilo nedávno dosáhnout vojenských úspěchů. Moskva tak chce zabránit dalšímu ukrajinskému postupu, naznačil americký Institut pro studium války (ISW).
ISW zpozoroval, že přinejmenším některé části ruské elitní 76. gardové letecké útočné divize se přemisťují z oblasti v okolí města Kreminna na západě Záporožské oblasti do oblasti v okolí obce Robotyne, napsal Sky News.
Právě zde a na několika dalších klíčových pozicích se podařilo Ukrajincům v posledních dnech dosáhnout "významné taktické zisky". ISW přitom s odvoláním na ruské i ukrajinské zdroje uvádí, že ukrajinské síly postupují přes „možná nejsložitější“ ruské obranné pozice.
Generál Oleksandr Syrskyj, velitel pozemních vojsk ukrajinské armády, sdělil před několika dny, že ruské síly na východě Ukrajiny provádějí přeskupování a plánují obnovit svou ofenzivu.
Syrskyj varoval, že tento krok má za cíl zvýšit bojovou sílu a znovu zahájit aktivní útočné operace. Neposkytl ale podrobnosti o konkrétních přesunech ruských sil, zdůraznil však, že Rusové pokračují v intenzivním dělostřeleckém a minometném ostřelování, stejně jako v leteckých útocích.
Nejmenovaný ukrajinský velitel také v sobotu podle Kyiv Post uvedl, že ukrajinským silám se podařilo prolomit složitou linii ruské obrany na jihu Ukrajiny, díky čemuž budou moci nyní ukrajinští vojáci postupovat na jihu rychleji. Zároveň prohlásil, že ukrajinská armáda se chce probojovat až k Azovskému moři.
Vyšší počty vojáků ale potřebuje i Ukrajina. Vojenské velení vyzvalo prezidenta Volodymyra Zelenského, aby povolil rozšířenou mobilizaci do války. Na tiskové konferenci po summitu Krymské platformy, která se zasazuje o osvobození Krymu anektovaného Ruskem v roce 2014, Zelenskyj uvedl, že vojáci se na něj obrátili s touto žádostí. Nicméně nebyl schopen v této chvíli poskytnout více podrobností.
Prezident odmítl kritiku velení za to, že nekoncentrovalo síly na protiútoku na jihu země směrem k Melitopolu. Upozornil na velký počet ruských okupantů na východě země a varoval před přesunem sil, což by mohlo vést k ztrátě klíčových měst.
Podle Zelenského je válka s Ruskem náročná a hustá minová pole v ruské obraně brzdí protiútok Ukrajiny. Ukrajinská armáda postupuje pěšky, aby uchovala tanky a obrněnce pro další boje.
Zelenský zdůraznil, že ačkoliv bylo dosaženo prvního úspěchu tím, že Ukrajina nebyla zničena, konečné vítězství ještě není dosaženo. Ukrajinci se musí stále postarat o osvobození všech ukrajinských území a návrat všech Ukrajinců domů.
Související
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 1 hodinou
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 2 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 3 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 3 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 4 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 5 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
včera
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
včera
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
včera
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
včera
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
včera
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
včera
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
V časných pondělních ranních hodinách se Bejrútem opět rozlehl zvuk explozí, který vyhnal tisíce lidí z jejich domovů. Pro jednačtyřicetiletého dělníka Abu Yehya a jeho dva syny to byl děsivě známý scénář – podobnou evakuaci zažili teprve před osmnácti měsíci. Poté, co několik hodin bloudili ulicemi, se dozvěděli, že hnutí Hizballáh zaútočilo na Izrael v odvetě za zabití íránského nejvyššího vůdce, a Libanon se tak oficiálně ocitl v dalším válečném konfliktu.
Zdroj: Libor Novák