Odmítavá reakce Západu nemůže změnit nic na plánech Moskvy rozmístit v sousedním Bělorusku jaderné zbraně. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem rozmístí do 1. července v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle Putina tím Moskva reaguje na oznámení Británie, která chce na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.
Oznámení ruského prezidenta vyvolalo ostrou kritiku řady západních zemí, podle nichž jde mimo jiné o porušení dohod o nešíření jaderných zbraní. NATO odsoudilo "nebezpečnou a nezodpovědnou jadernou rétoriku" Ruska, zatímco Evropská unie pohrozila Minsku novými sankcemi, pokud bude rozmístění pokračovat.
"Ruské plány taková reakce rozhodně neovlivní," uvedl kremelský mluvčí. Putin podle něj již "vše vysvětlil", a proto k této věci není co dodat.
Putin v sobotu uvedl, že o rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku rozhodl na žádost běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. Odmítl také, že by Moskva tímto krokem porušovala ujednání o nešíření jaderných zbraní.
V kontextu rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku dnes Čína ústy mluvčí svého ministerstva zahraničí Mao Ning vyzvala, aby jaderné mocnosti snížily nebezpečí vzájemného konfliktu.
"V lednu loňského roku vydali představitelé pěti států disponujících jadernými zbraněmi společné prohlášení, že jaderná válka by neměla být zahájena a že ji nelze vyhrát. Zdůraznili, že by se měla snížit strategická rizika vojenských konfliktů mezi státy s jadernými zbraněmi," citovala mluvčí agentura TASS.
Peking je považován za blízkého spojence Moskvy, v minulosti však odsoudil ruské jaderné hrozby v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Související
„Drtí nás ceny potravin i účty za energie.“ Rusové stále více pociťují dopady války proti Ukrajině
Rusko chce diktovat, které země mohou být v NATO
Rusko , Jaderné zbraně , Dmitrij Peskov
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Ve válce padlo 55 tisíc ukrajinských vojáků, prohlásil Zelenskyj. Na ruské straně jsou ztráty vyšší, spočítala BBC
před 1 hodinou
Od trpělivé diplomacie až po svržení íránského režimu. Jaké možnosti má Trump na stole?
před 2 hodinami
CNN: Ruská bezohlednost Evropu nevede k masivní akci. Čeká, že se agresor jednou zastaví sám
před 2 hodinami
Začala platit nová Trumpova plošná cla. Evropa nevylučuje odvetu
před 4 hodinami
Počasí přinese do Česka o víkendu pravý nádech jara
včera
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
včera
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
včera
Kde se zaseklo jednání o míru? Z dvacetibodového plánu zbývá dořešit poslední tři body, řekl Sybiha
včera
Extrémní počasí dostalo zelenou. Trump udělal nejhorší krok za celou dobu svého prezidentství
včera
Mexiko v plamenech. Nevycházejte z domu, nabádají USA Američany. Varování kvůli nepokojům vydalo i Česko
včera
Zalužnyj: Válka se změnila na robotickou zónu zabíjení. Bojiště představují robotické systémy, sítě senzorů a AI
včera
Pavel potvrdil, že zákon o státním rozpočtu vetovat nebude
včera
Hrozba obchodní války je zpět. EU netuší, jaká cla budou zítra platit
včera
Hořící barikády, přestřelky, blokády dálnic. Mexiko zachvátila vlna extrémního násilí
včera
Napětí mezi Washingtonem a Teheránem dosahuje kritického bodu. Obavy z války strmě rostou
včera
Igor Červený byl jmenován novým ministrem životního prostředí
včera
Ministr kultury Klempíř ráno v Praze havaroval
včera
„Drtí nás ceny potravin i účty za energie.“ Rusové stále více pociťují dopady války proti Ukrajině
včera
Rusko poslalo na Ukrajinu dva dny před výročím stovky raket a dronů
včera
Putin fakticky rozpoutal třetí světovou válku, nejde mu jen o Ukrajinu, prohlásil Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro BBC vyjádřil pevné přesvědčení, že Vladimir Putin již fakticky rozpoutal třetí světovou válku. Podle jeho slov se ruský vůdce nespokojí pouze s Ukrajinou, ale usiluje o vnucení jiného způsobu života celému světu a změnu hodnot, které si lidé sami zvolili. Jedinou možnou odpovědí na tuto hrozbu je podle Zelenského vyvinutí intenzivního vojenského a ekonomického tlaku, který by Moskvu donutil k ústupu.
Zdroj: Libor Novák