Rusko žádá kvůli zničené přehradě zasedání RB OSN

Rusko obvinilo Ukrajinu z úterního útoku na Kachovovu přehradu a vyzvalo mezinárodní společenství, aby tento zločin odsoudilo. Žádá také o zasedání Rady bezpečnosti OSN.

"Žádáme mezinárodní společenství, aby slovně odsoudilo zločiny ukrajinských úřadů, které jsou stále více nehumánní a představují vážnou hrozbu pro regionální a globální bezpečnost," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení. "Tento incident je teroristickým útokem proti čistě civilní infrastruktuře," dodala ruská diplomacie.

Podle ministerstva Rusko také požádalo o zasedání Rady bezpečnosti OSN, aby dospělo k odsouzení humanitární a ekologické katastrofy způsobené Kyjevem. Ukrajina přitom viní z výbuchu přehrady Rusko.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského provedli včera v noci ruští teroristé vnitřní explozi konstrukcí vodní elektrárny Kachovka. V záplavové oblasti se nachází asi 50 osad. "Děláme vše po záchranu lidí. Zapojují se všechny služby, armáda, vláda i úřad. Na zasedání bezpečnostní rady jsme se dohodli na souboru mezinárodních a bezpečnostních opatření, abychom Rusko za tento teroristický útok postavili před soud," informoval prezident Volodymyr Zelenskyj prostřednictvím Telegramu.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ale tvrdí, že výbuch Kachovské přehrady mají na svědomí Ukrajinci. Podle něj jde o teroristický útok a dodal, že Rusko přišlo o 71 vojáků. Šojgu uvedl, že při posledních ukrajinských útocích bylo zabito 71 ruských vojáků, zničeno 15 ruských tanků a devět obrněných vozidel. Šojgu také označil výbuch přehrady za "teroristický útok" a tvrdí, že Ukrajina vyhodila přehradu do povětří, aby zabránila ruskému útoku v oblasti a mohla přemístit jednotky do Chersonu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už dříve uvedl, že jde o reakci na neúspěšnou protiofenzívu a snahu připravit o vodu poloostrov Krym. Podle Peskova "má tato sabotáž potenciál způsobit velmi vážné následky pro desítky tisíc obyvatel regionu, pro životní prostředí a následky další povahy, které zatím nemusí být známy," uvedl podle agentury TASS

Server Euromaidan Press citoval vyjádření hydroenergetické společnosti Ukrhydroenerho, že vodní elektrárna Kachovka je zcela zničená a nelze ji obnovit. Došlo k výbuchu přímo ve strojovně elektrárny. „Naši odborníci nadále analyzují situaci a pracují na upřesnění rozsahu destrukce, rychlosti a objemu vody,“ popsala společnost.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy