Rusko zařadilo ukrajinskou vítězku Eurovize Džamalu na seznam hledaných osob

Rusko zařadilo ukrajinskou zpěvačku Džamalu, vítězku Eurovize z roku 2016, na seznam hledaných osob, uvedla v pondělí ruská média.

Ruské ministerstvo vnitra neuvedlo konkrétní trestněprávní důvod takového kroku namířeného vůči zpěvačce krymskotatarského původu.

Džamala (40), občanským jménem Susana Džamaladinovová, opakovaně veřejně odsoudila ruskou útočnou válku proti Ukrajině. Zasazuje se i za práva krymských Tatarů, kteří jsou na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym vystaveni represím.

Džamalina vítězná píseň z Eurovize 2016 měla název "1944" a připomínala si tehdejší Moskvou nařízené vyhnání krymských Tatarů z jejich vlasti.

Právě se přehrává: Džamala - 1944

Džamala - 1944 Video: YouTube

Džamala se narodila se 27. srpna 1983 v Kyjevě, který v té době byl ještě součástí Sovětského svazu. Její umělecké jméno je odvozeno od krymskotatarského slova, což znamená „krásná“.

Její píseň "1944", inspirovaná deportací krymských Tatarů ze Sovětského svazu během druhé světové války, vyvolala silné emoce a získala velkou pozornost.

Díky své výrazné interpretaci a silnému výrazu získala hodnocení od poroty i diváků, což jí přineslo vítězství na této prestižní hudební soutěži.

Její tvorba často reflektuje historické a sociální téma a odráží její angažovanost v otázkách lidských práv.

Související

Více souvisejících

Rusko eurovize

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 16 minutami

Senioři, ilustrační foto

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy