Rusku zřejmě docházejí zásoby raket Iskander a Moskva proto usiluje o další dodávky zbraní z Íránu. Píše to dnes britské ministerstvo obrany. Podle Bílého domu mezi Moskvou a Teheránem vzniká plnohodnotné vojenské partnerství. Washington se domnívá, že Rusko dodá Íránu bojové letouny či systémy protivzdušné obrany. Ruský vyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v pátek uvedl, že ruský obranný průmysl nepotřebuje pomoc ze zahraničí
Podle Londýna se Írán stal jedním z předních dodavatelů zbraní Rusku. "Rusko se snaží získat z Íránu více zbraní, a to včetně stovek balistických raket," uvedlo britské ministerstvo obrany. Podle něj je pravděpodobné, že ruské armádě docházejí zásoby balistických raket Iskander, které mají dostřel až 500 kilometrů. "Pokud se Rusku podaří dostat do služby velký počet íránských balistických raket, tak je pravděpodobně využije k pokračování a rozšíření útoků na kritickou infrastrukturu na Ukrajině," dodal Londýn.
Podle Washingtonu není však proud zbraní jednosměrný. Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby v pátek večer uvedl, že by Rusko mohlo poskytnout Íránu nové systémy protivzdušné obrany či bojové letouny Su-35. "Tyto stíhačky výrazně posílí schopnosti íránských vzdušných sil vůči sousedům," řekl Kirby. Zároveň podle něj Moskva a Teherán připravují výstavbu výrobní linky na íránské drony v Rusku. Kirby se domnívá, že vztahy obou zemí se vyvíjejí směrem k "plně rozvinutému vojenskému partnerství".
Dodávky zbraní z Íránu v pátek popřel ruský vyslanec při OSN Něbenzja. "Ruskému vojensko-průmyslovému komplexu se daří a nepotřebuje žádnou pomoc," řekl diplomat, podle kterého naopak Ukrajině vojenský průmysl chybí a vede proto válku v zastoupení se západními zbraněmi.
Západní státy se domnívají, že Írán dodal stovky bezpilotních prostředků Rusku, které je používá pro útoky na Ukrajině. Prodejem těchto zbraní podle Západu porušuje Teherán rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 2015, která Íránu zakazuje prodej rozvinutých vojenských technologií.
Související
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
Rusko , Rakety Iskander-M (ruské raktey) , Írán
Aktuálně se děje
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
včera
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
včera
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
včera
Nové informace. Učitel, po němž pátraly desítky hlídek, spolupracuje s policií
včera
Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác
včera
Počasí může v části Česka způsobit požáry, varuje ČHMÚ. Výstraha platí do odvolání
včera
Meloniová je jen špičkou ledovce. Jak Trump přichází o partnery, s nimiž budoval přátelství desítky let?
včera
Zelenskyj kvůli diplomatickému sporu s Nawrockým odmítl jet na konferenci o obnově Ukrajiny
včera
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Aktualizováno včera
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži jsou u konce. Našli ho v Praze
včera
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
včera
Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN
včera
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
včera
Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla
včera
Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu
včera
Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby
včera
Favorit je jasný. Burnham má nahradit Starmera, před pár dny uspěl u voleb
včera
Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?
včera
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
V Česku právě probíhá extrémně teplotně nadprůměrný týden, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další týdny už by měly být přece jen chladnější, zároveň se očekává prohlubování sucha.
Zdroj: Jan Hrabě