Rusové během evakuace zabíjeli v Chersonu. Voda ze zničené Kachovské přehrady si vzala už 1800 domů

Povodeň způsobená zničením Kachovské přehrady ohrožuje desítky tisíc lidí, 1400 už je evakuováno a na 1800 domů bylo odplaveno. Rusové neváhali během záchranných prací vystřelit přes 350 střel, jedna z nich zabila civilistu v Chersonu. Záchranné práce pokračují, v hlavním městě regionu se dnes očekává zvýšení hladiny velké vody o metr. 

Za poslední den hladina vody v Kachovské přehradě v důsledku zničení hráze klesla o téměř 2,5 metru. Také se zhoršuje poškození přelivné hráze a zemní vložky mezi staniční budovou a stavidlem. Telegramový účet vodohospodářské státní společnosti Ukrhydroenergo upozornil na nebezpečné chemické a jiné infekční látky, které se uvolňují ze hřbitovů, toalet a skládek: „Mohou se dostat do studní a otevřených vod v oblasti zaplavené Rusy po výbuchu vodní elektrárny Kachovka.“

Hladina v zaplavených oblastech se má během následujících čtyř dnů ustálit. „Zatím neznáme plný rozsah škod. Nádraží, silnice a železniční přejezdy jsou zničené. Jedná se o složité hydroelektrické zařízení, které musí být po odbahnění co nejdříve obnoveno. Již nyní pracujeme na možnostech výstavby stanice,“ přiblížil generální ředitel společnosti Ihor Syrota možnou budoucí obnovu přehradní hráze. 

Kritická situace je i na levém břehu Dněpru, který okupuje Rusko. „Ukrajinští obránci létali s dronem nad dočasně obsazeným levým břehem Dněpru v Chersonské oblasti, aby viděli rozsah katastrofy, kterou Rusko způsobilo. V jednom z domů si všimli ženy, který mávala o pomoc. Zdá se, že byla uvězněna ve svém zaplaveném domě. Naši bojovníci jí dokázali dronem doručit malou lahev s vodou,“ uvedl na twitteru poradce ukrajinského ministra zahraničí Gerashchenko. Rusko podle něj zjevně selhalo v evakuaci, Ukrajina se obrátí na mezinárodní organizace. 

Euromaidan Press chvíli po poledni ukrajinského času zveřejnil video zaplaveného Chersonu. Voda přesahuje první patra budov. 

Experti: Šlo o úmyslný výbuch

Podle twitterového účtu serveru Kyiv Independent odborníci poukazují na to, že za katastrofou přehrady Kachovka stojí úmyslný výbuch. „Podle nejmenovaných odborníků, na které se odvolává deník New York Times, jsou přímé důkazy o úmyslném výbuchu ‚velmi omezené‘ vzhledem k tomu, že se přehrada nacházela v aktivní válečné zóně,“ píše. 

Podle NYT je vnitřní výbuch nejpravděpodobnějším vysvětlením zničení přehrady, která je v podstatě masivní stavbou z ocelí vyztuženého betonu. 

Deník Guardian připomněl, že ruský vyslanec při OSN byl obviněn z potácení v „bahně lží“. Sám na zasedání Rady bezpečnosti OSN prohlásil, že Ukrajina zničila přehradu Kachovka sama a dopustila se tak válečného zločinu.

„Pro Rusko je typické obviňovat oběť z vlastních zločinů. Rusko má přehradu pod kontrolou již více než rok a bylo by fyzicky nemožné ji vyhodit do povětří ostřelováním. Přehradu zaminovali ruští okupanti a vyhodili ji do povětří,“ zdůraznil vyslanec Ukrajiny při OSN Sergej Kyslycja. 

Záchranné práce pokračují

Během záchranných prací po zničení přehrady Nová Kachovka v Chersonské oblasti Rusové nepřestali útočit. Stanice CNN informovala o jednom mrtvém z Chersonu v důsledku ruského ostřelování. „Vypálili 353 střel z dělostřelectva, minometů, MLRS, tanků, dronů a letadel,“ zní z místních úřadů.

Podle téže stanice bylo z Chersonské oblasti evakuováno více než 1400 lidí. Na levém břehu Dněpru se potopilo na 1800 domů, řekl šéf vojenské správy Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin. Voda se zatím dostala do několika bloků a centra města, některé oblasti úplně odřízla. Podle Prokudina voda stoupne během dnešního dne až o jeden metr.

Hasiči ze speciální jednotky SES, které včera vyslal Kyjev, pokračují v odstraňování následků zničení Kachovské přehrady. Uvedlo to ukrajinské ministerstvo vnitra na Telegramu. „Včera zachránili 52 lidí včetně dvou dětí. Nyní v zaplavených oblastech pracuje téměř 800 záchranářů a více než 170 jednotek techniky. V práci budeme i nadále pokračovat,“ píše resort. Policie ještě večer neměla žádné informace o obětech.

Vláda v Kyjevě mezitím jmenovala ministra vnitra Ihora Klymenka vedoucím prací na odstranění následků tragédie. Stát vyčlenil 1,5 miliardy hřiven z Fondu obnovy na výstavbu dvou nových hlavních vodovodů, které zásobí pitnou vodou města Kryvyj Rih, Nikopol a Marganec. Také bylo vyčleněno 846 milionů hřiven pro Chersonskou, Mykolajivskou a Záporožskou oblast na pokrytí jejich potřeb pitné vody.

Resort vnitra sleduje také situaci v Záporožské jaderné elektrárně. „Hladina vody je na technicky požadované úrovni. Přítomnost ruských teroristických jednotek v této elektrárně však představuje bezprecedentní hrozbu pro Ukrajinu a svět. Trváme na demilitarizaci Záporožské jaderné elektrárny, aby teroristická země nemohla nadále vydírat civilní obyvatelstvo,“ upozornilo ministerstvo prostřednictvím prohlášení na Telegramu.

vyjádřením ještě pozdě večer přispěl také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „O ruském válečném zločinu, ekocidě, se dozví celý svět. Toto záměrné zničení přehrady a dalších zařízení vodní elektrárny ruskými okupanty je ekologickou bombou hromadného ničení. V zájmu vlastní bezpečnosti by měl svět nyní ukázat, že Rusku takový teror neprojde,“ podotkl. Kyjevský generální prokurátor se podle něj už obrátil na Úřad prokurátora Mezinárodního trestního soudu, aby do vyšetřování výbuchu přehrady zapojil i mezinárodní justici.

Zatopená zoologická zahrada v Nové Kachovce, o níž jsme informovali včera, zaznamenala úmrtí všech zvířat. Potvrdil to ukrajinský zpravodajský server Euromaidan Press. Pracovníci zoo za pomoci farmářů během války vynakládali obrovské úsilí, aby zvířata udrželi v zimě bez tepla a elektřiny. Nyní se jich všech 300 utopilo.

Ráno britská rozvědka na Telegramu zveřejnila video strženého Antonivského mostu. Ten byl poničen během loňského říjnového dobývaní Chersonu. Patrně ho za sebou částečně strhli Rusové, nápor vody tak pravděpodobně už neměl šanci vydržet.

Vesnice Antonivka se momentálně podle BBC evakuuje. „Naše místní škola a stadion byly zaplavené, stadion byl kompletně pod vodou. Úplně zaplavený byla silnice, autobus se zaseknul,“ popsala pětašedesátiletá obyvatelka Hanna Zarudnia.

Poradce ukrajinského prezidenta Anton Gerashchenko chvíli po poledni zveřejnil video ukazující masivní úhyn ryb. „Údajně se jedná o Maryanske, Dněpropetrovská oblast. Zničení vodní elektrárny Kachovka vedlo k masivnímu úhynu ryb. Teroristé,“ napsal na twitteru

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 51 minutami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy