Rusko v pátek potvrdilo, že představitelům dozorového orgánu OSN z bezpečnostních důvodů omezilo přístup do částí okupované Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině. Informoval o tom web Moscow Times.
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Groši ve středu uvedl, že Rusové expertům už dva týdny nepovolil vstup do reaktorových hal, v nichž se kromě jádra reaktoru nachází i vyhořelé palivo.
Představitel Rosatomu Renat Karčaa reagoval slovy, že tým MAAE nebyl vpuštěn, protože se jeho členové údajně pokusili dostat do ochranných betonových obalů reaktoru.
"Ochranný obal, a zvlášť zapečetěný, není muzeum či místo na procházky. Do zapečetěného obalu má personál přístup zakázaný. Povoluje se jen v nouzových případech a když je k tomu pádný důvod," řekl Karčaa.
Rosatom se podle svého zástupce domnívá, že Grossi buď nedostal úplné informace, anebo mu je podali lidé s nedostatečným odborným vzděláním.
Rusové okupují areál Záporožské jaderné elektrárny od prvních dnů invaze na sousední Ukrajinu, kterou zahájili na konci předloňského února. Zařízení se od té doby stalo několikrát terčem ostřelování, což vyvolalo obavy z katastrofy. Experti MAAE mají přístup do areálu od září 2022.
Související
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
Rusko , Záporožská jaderná elektrárna , Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE)
Aktuálně se děje
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
včera
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
včera
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
včera
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
včera
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
včera
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
včera
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
včera
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
včera
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
včera
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
včera
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
včera
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
včera
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
včera
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
včera
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
včera
Počasí bude o víkendu letní. Teploty začnou atakovat tropickou třicítku
Aktualizováno 18. května 2026 23:02
MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3
Po sobotní nevídané blamáži se Slovinskem, se kterým Češi poprvé v historii MS prohráli 2:3 po prodloužení, má parta trenéra Radima Rulíka jasný cíl. Odčinit tuto nečekanou porážku a naopak navázat na předešlou výhru s Dánskem. Češi se vrátili ke své původní základní sestavě ze zápasu s Dánskem, a tak se do ní vrací útočník Matěj Blümel. Oproti duelu se Slovinskem naopak zůstal mimo sestavu Jan Mandát a chyběl i Michal Kempný. V brance se objevil Josef Kořenář. Česko nakonec Švédy porazilo 4:3.
Zdroj: David Holub