Rusové v nepřítomnosti odsoudili Ovsjannikovovou, protestovala proti válce v TV

Moskevský soud v nepřítomnosti odsoudil novinářku Marinu Ovsjannikovovou, která protestovala proti ruské invazi na sousední Ukrajinu v živém televizním vysílání. Žena si má v případě návratu do vlasti odpykat osm a půl roku vězení za vědomé šíření lživých informací o ruské armádě. 

Ovsjannikovová loni uprchla z Ruska i s dcerou, když se jí podařilo uniknout z domácího vězení.  O rozsudku informovala britská BBC, jeho součástí je i čtyřletý zákaz činnosti v elektronických médiích.

Obvinění byla vznesena poté, co novinářka v červenci loňského roku uspořádala protest v blízkosti Kremlu, který je oficiální rezidencí ruského prezidenta Vladimira Putina. Toho na transparentu označila za vraha a "jeho" vojáky za fašisty. 

Nynější místo pobytu Ovsjannikovové není známo. Ona už dříve označila obvinění za politicky motivovaná. "Samozřejmě odmítám vinu," uvedla v prohlášení před vynesením rozsudku a dodala, že učinila složitou, ale morálně správnou volbu. Podle svých slov je nucena žít v exilu.

Už před kremelským protestem zaujala novinářka v březnu 2022, tedy krátce po začátku ruské agrese vůči Ukrajině. Tehdy se objevila v živém vysílání na státní televizi, kde tou dobou pracovala, s nápisem: "Ne válce, zastavte válku. Nevěřte propagandě, tady vám lžou."

Ovsjannikovová se následně ocitla v hledáčku ruských úřadů, zároveň ale mnozí ukrajinští novináři i ruští disidenti upozorňovali na její předchozí práci pro ruská státní média. Ukrajinci loni v létě žádali její vyhazov poté, co ji německý Die Welt najal jako válečnou reportérku. 

Související

Ovsjannikovová se objevila s protiválečným vzkazem v živém vysílání ruské televize.

Ruskou novinářku Ovsjannikovovou obvinili z diskreditace armády

Novinářku Marinu Ovsjannikovovou, která před časem protestovala v živém vysílání státní televize proti ruské invazi na Ukrajinu, ruské úřady obvinily z diskreditace armády. Informovaly o tom dnes ruská služba stanice BBC a nezávislý list Novaja gazeta. Podle nich hrozí žurnalistce pokuta 30.000 až 50.000 rublů (přibližně 6700 až 11.300 korun). Soud se má případem zabývat 14. dubna.
Žena se objevila s protiválečným vzkazem v živém vysílání ruské televize.

Ruska protestovala proti válce v televizi, nyní vyzývá k odsouzení invaze

Ruská novinářka a televizní produkční Marina Ovsjannikovová, která v pondělí s protiválečným transparentem vtrhla do hlavního vysílání ruské státní televize, vyzvala své spoluobčany, aby odsoudili ruskou invazi na Ukrajině. Ovsjannikovová to uvedla v rozhovoru s americkou televizní stanicí ABC News. Rusové podle ní chování ruských bezpečnostních složek na Ukrajině nepodporují.

Více souvisejících

Marina Ovsjannikovová (ruská novinářka) soudy Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy